Nowy numer 2/2021 Archiwum

Papież Franciszek wsparł Kromkę Chleba z Tarnowa

Na pomoc przekazał fundacji 5 tys. euro. Wsparcie z Watykanu bardzo się przyda.

Papieska darowizna to dla fundacji przede wszystkim ogromne wyróżnienie. - Dla nas to zaszczyt, że papież Franciszek wraz z kard. Konradem Krajewskim, jałmużnikiem papieskim, dostrzegli i docenili to, co robimy na co dzień od kilkunastu lat - mówi prezes Kromki Chleba Anna Czech.

Tarnowska fundacja od 17 lat prowadzi przydworcową łazienkę dla bezdomnych i ubogich, a od października do kwietnia dodatkowo noclegownię. W tym czasie udzielono tam ok. 50 tys. usług w postaci kąpieli, możliwości wyprania rzeczy, ogolenia się oraz wypicia ciepłego napoju. Fundacja stara się też zapewnić gorące posiłki pozyskiwane od darczyńców (np. lokalnych restauracji).

Obostrzenia związane z koronawirusem spowodowały, że Kromka Chleba nie ma możliwości pozyskiwania pieniędzy podczas koncertów i akcji charytatywnych, które obecnie zostały zawieszone. Utrzymuje się głównie z jednego procenta podatku.

- Wsparcie z Watykanu, które zostało już przelane na konto fundacji, bardzo się więc przyda. Każdy grosz musimy oglądać kilka razy, zanim go wydamy. Dzięki pieniądzom od papieża Franciszka nie będziemy musieli się martwić, jak pozyskać fundusze na opłacenie czynszu, mediów, środków czystości i higieny osobistej. Dzięki nim działalność łazienki dla bezdomnych, jak i noclegowni, przez najbliższe miesiące nie będzie zagrożona - mówi Anna Czech.

Wsparcie z Watykanu jest niezwykle cenne, zwłaszcza, że z inicjatywy fundacji od kilku lat budowane jest także w Tarnowie pierwsze stacjonarne hospicjum i tam również przydałyby się każde pieniądze. Budowa jest już na ostatniej prostej. Obecnie w planie jest montaż drzwi wewnętrznych.

Papież Franciszek wsparł Kromkę Chleba z Tarnowa   Jeszcze dwa lata temu tak wyglądała budowa hospicjum Via Spei. Obecnie w planie jest montaż drzwi wewnętrznych. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Pandemia zaskoczyła wszystkich, przewartościowała nasze życie, ale też bardzo utrudniła nam dokończenie budowy. Czas epidemii się skończy, zostaną jednak dotychczasowe problemy osób cierpiących na nowotwory. Nie możemy zostawić ich w obliczu nieuleczalnej choroby, tuż przed metą budowy. Działamy dalej i wierzymy, że z Bożą Opatrznością i ludzką dobrocią uda nam się ukończyć to dzieło - dodaje Anna Czech.

Chcesz, jak papież Franciszek, wesprzeć działalność fundacji? Wszelkie informacje znajdziesz na stronie Kromka Chleba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama