GN 48/2020 Archiwum

Limanowa pamięta! przejdź do galerii

Obchody 77. rocznicy rzezi Wołyńskiej odbyły się także w Limanowej.

W limanowskiej bazylice została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych Polaków w 77. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

Ta ogromna zbrodnia ludobójstwa do dnia dzisiejszego skrywa wiele tajemnic. Niechętnie  nadal mówi się jeszcze o liczbie ofiar, których mogło być blisko 100 tyś. Nadal wiele miejsc tej tragedii nie jest upamiętniona, a na urzędach publicznych wiszą portrety Stefana Bandery, głównego przywódcy nacjonalistów ukraińskich, z rąk których byli mordowani nasi rodacy.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, to święto obchodzone corocznie  dopiero od 11 lipca 2016 r., kiedy zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca.

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemia Limanowska  od roku 2013 jest głównym organizatorem limanowskich obchodów. W tegorocznych uroczystościach liczną grupą była młodzież z jednostki Strzelca nr 2402 pod dowództwem starszego inspektora Stanisława Dębskiego. To bardzo ważne, że młodzież tak licznie włącza się w te uroczystości. W czasie Mszy św. koncelebrowanej modlono się za zmarłych pomordowanych w czasie Rzezi Wołyńskiej. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod tablice katyńskie zlokalizowane w północnej części bazyliki, gdzie pod symbolicznym krzyżem zostały złożone przez delegacje znicze pamięci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama