Cudowny obraz w Dobrej przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem Jezus przekazującą św. Szymonowi Stockowi szkaplerz. Po prawej stronie widnieje postać fundatora obrazu ks. Juraszewskiego.
W ramach odpustu ku czci NMP z Góry Karmel w Dobrej dziś wierni modlą się za powołania. Jutro za chorych i starszych, w sobotę w intencji rodzin. W sobotę i niedzielę, podobnie, jak stało się to we czwartek, suma z procesją eucharystyczną będzie o godz. 11.
Kościół parafialny w Dobrej w 2013 roku został ogłoszony sanktuarium MB Szkaplerznej. Kult Matki Bożej Szkaplerznej trwa w Dobrej od wielu wieków. Promotorem kultu było i jest Bractwo Szkaplerzne, które tutaj narodziło się już na początku XVII wieku. Dziś znakiem czci i ufności względem Maryi są także liczne Msze św. zamawiane przez wiernych z intencją o uzdrowienie, nawrócenie przez wstawiennictwo Matki Bożej Szkaplerznej.
- Wymowa szkaplerza jest bardzo doniosła. Jedna jego część opada na naszą pierś, okrywa nasze serce. Oznacza w ten sposób, że nasze serca mają bić wespół z sercem Maryi, w rytmie bicia Jej Niepokalanego Serca; przypomina, że nasze serca mają bić dla Chrystusa i dla bliźnich; że mają być otwarte na natchnienia Ducha Świętego, tak, jak było na nie otwarte serce Maryi z Nazaretu. Druga część szkaplerza opada na nasze barki, na plecy. Symbolicznie oznacza to, że nasze trudy, nasze wysiłki, nasze cierpienia i nasze osobiste krzyże winniśmy łączyć z trudami i cierpieniami Maryi - mówił w czasie ogłoszenia sanktuarium w Dobrej biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Ciekawe, że obecny kult szkaplerznej Pani w Dobrej związany jest z trzecim chronologicznie obrazem, który umieszczony został około 1692 roku, ale trwa przynajmniej od 200 lat wcześniej. - Pierwszy obraz mieścił się w przybudowanej do zabytkowego kościoła kaplicy, na co wskazuje poniekąd fakt istnienia przy kościele odrębnej kaplicy, potwierdzony przez protokół wizytacji parafii z roku 1596 - czytamy w historii sanktuarium zamieszczonej na stronie internetowej parafii. W 1678 roku spłonął kościół i plebania w Dobrej. Obraz również i dokumentacja. Kult nie zgorzał w pożarze. Rok po pożarze założono nową księgę Bractwa Szkaplerza Świętego, które podjęło starania o ciągłość kultu Matki Bożej. Do bractwa w 1679 roku, w czasie odpustu, wpisało się 238 osób. Obraz szkaplerznej Pani był tymczasowo prowizoryczny. Dopiero kilkanaście lat później nowy obraz, obecny, ufundował ks. Wojciech Juraszewski, od 1692 roku proboszcz w Dobrej, którego dziś możemy oglądać w prawym dolnym roku obrazu, jak klęczy przed Matką Bożą Szkaplerzną.