Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niech motywuje was nagroda nieba

Zmarły kard. Zenon Grocholewski jako prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej odwiedził w 2008 roku Tarnów. Pobłogosławił wówczas seminaryjną aulę.

Dwudniowa wizyta kard. Zenona Grocholwskiego w Tarnowie (20 i 21 listopada 2008 roku) bogata była w spotkania, prelekcje, modlitwy - streszczeniem wszystkiego mogą być słowa zdobiące wejście do seminarium: Religioni et litteris (łac. religii i naukom). Siał u nas posłaniec wiary i wiedzy.

Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie - tak biskup tarnowski Wiktor Skworc powitał 20 listopada kard. Grocholewskiego w kaplicy WSD. Msza św. z udziałem wspólnoty seminaryjnej i profesorów była pierwszym punktem wizyty. Pasterz Kościoła tarnowskiego poprosił dostojnego gościa o umocnienie wszystkich w służbie Ewangelii.

Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego wyraził uznanie dla tarnowskiego seminarium za jego troskę o tożsamość kapłańską i otwartość na potrzeby Kościoła powszechnego. W homilii apelował do kleryków, aby motywowani nagrodą nieba, pomnażali swe talenty. - Od wysiłku włożonego tutaj, zarówno ze strony uczących jak i nauczanych - wołał kaznodzieja - zależy przyszłość diecezji: posługa księży, przyszłe powołania, stan wiary i jakość formacji świeckich w parafiach. Kościół tarnowski i cały Kościół czeka na tych, którzy poniosą dalej hasło wyryte tutaj w kamieniu: „Religioni et Litteris” - będą formować serca i umysły w Panu.

Wyjątkowo uroczystą oprawę miała inauguracja roku akademickiego na Wydziale Teologicznym. Wieczorem 20 listopada w nowoczesnej seminaryjnej auli zgromadzili się biskupi, kapłani, alumni, studenci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, środowisk akademickich Tarnowa, Krakowa i Lublina. Kard. Z. Grocholewski poświecił nową aulę i wygłosił wykład inauguracyjny: „Życie duchowe - centrum formacji kapłańskiej”. Watykański minister oświaty podkreślił, iż sercem seminaryjnego wychowania jest duchowość, czyli zażyłość z Jezusem, wyrażająca się w dążeniu do świętości, a karmiona modlitwą, medytacją słowa Bożego i sakramentami, zwłaszcza spowiedzią i Eucharystią.

Kardynał Grocholewski zmarł w wieku 81 lat. Był współpracownikiem Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama