GN 2/2021 Archiwum

Diecezja. Bądźmy bezpieczni na drogach

Jutro zaczyna się 21. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Wydarzeniom towarzyszy zbiórka pieniędzy na środki transportu dla misjonarzy.

Ksiądz Damian Migacz, diecezjalny duszpasterz kierowców, przekonuje, że zadaniem duszpasterzy jest także działanie wśród kierujących. - Nie możemy jako kierujący zapominać, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, chrześcijanami, że za kierownicą i na drogach jesteśmy cały czas ludźmi - mówi ks. Damian. Zatem powinniśmy się zachowywać jak ludzie, jak chrześcijanie, katolicy, z empatią, wrażliwością na drugiego człowieka, pieszego, kierującego, zachowując szacunek do wszystkich, ostrożność i troszcząc się o bezpieczeństwo.

- Zatem popełnianie wykroczeń, w tym nadmierna prędkość, lekceważenie przepisów, ale też nerwowe klaksony, machanie rękami, pokazywanie środkowego palca - to wszystko jest antyświadectwem. Lepiej - zamiast dawać ponosić się nerwom - spokojnie podchodzić do różnych sytuacji na drodze, ze świadomością, że każdy z nas popełnia błędy - dodaje ks. Damian.

W tym roku w diecezji w dniach od 19 do 26 lipca odbywać się będą wydarzenia organizowane przez diecezjalne duszpasterstwo kierowców.

Diecezja. Bądźmy bezpieczni na drogach   - Musimy troszczyć się o siebie nawzajem, także na drogach - przekonuje ks. Damian Migacz. arch. ks. Damiana Migacza

19 lipca (niedziela)

  • 11.00, sanktuarium MB Fatimskiej w Tarnowie - modlitwa za kierowców, której będą przewodniczyli ks. Marian Midura, delegat Konferencji Episkopatu Polski, krajowy duszpasterz kierowców, oraz ks. Damian Migacz, duszpasterz kierowców w diecezji tarnowskiej. Po liturgii odbędzie się zawierzenie wszystkich kierowców Matce Bożej Fatimskiej i zostaną poświęcone pojazdy.
  • 15.00, pomnik „Przejście” w Zabawie k.Tarnowa - modlitwa duszpasterzy kierowców za zmarłych na drogach.

24 lipca (piątek)

  • 6.30, bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu - Msza św. za kierowców oraz o bezpieczeństwo na drogach, a także o Boże błogosławieństwo dla wszystkich pracowników MORD-Nowy Sącz i służb mundurowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego. Liturgii przewodniczył będzie i okolicznościowe kazanie wygłosi ks. Damian Migacz, diecezjalny duszpasterz kierowców. W modlitwie będą uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych oraz MORD.
  • 7.30 - MORD Nowy Sącz - poświęcenie nowych pojazdów oraz konferencja prasowa, na którą zaproszeni zostali naczelnik wydziału ruchu drogowego w KMP w Nowym Sączu, dyrektor MORD Nowy Sącz, duszpasterz kierowców w diecezji tarnowskiej.
  • 10.00 - MORD Tarnów - poświęcenie nowych pojazdów oraz konferencja prasowa, na którą zaproszeni zostali naczelnik wydziału ruchu drogowego w KMP w Tarnowie, dyrektor MORD Tarnów, duszpasterz kierowców w diecezji tarnowskiej.
  • 12.00 - rutynowa kontrola patrolu Policji na wybranym odcinku drogi wojewódzkiej w Tarnowie wraz z okolicznościowym błogosławieństwem duszpasterza kierowców oraz rozdawaniem upominków dla kierujących.

25 lipca (sobota)

  • 7.00 - Msza św. w Woli Mieleckiej, modlitwa za kierowców, której przewodniczył będzie krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura.
  • 10.00-12.00 - konferencja prasowa z udziałem ks. Mariana Midury oraz reprezentacji służb mundurowych odpowiedzialnych za Biuro Ruchu Drogowego. Rutynowa kontrola patrolu Policji na wybranym odcinku drogi wojewódzkiej w okolicach Mielca.
Diecezja. Bądźmy bezpieczni na drogach   Patrol z duszpasterzem. arch. ks. Damiana Migacza

- Obchody Tygodnia Kierowców w całej diecezji połączone są z modlitwą za kierujących, użytkowników dróg i błogosławieństwem kierowców i ich pojazdów. Przy tej okazji prowadzona jest od lat „Akcja św. Krzysztof - 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr” na rzecz MIVA Polska, organizacji, która kupuje środki transportu dla polskich misjonarzy. W 2020 r. taką pomoc z MIVA otrzymało między innymi trzech duszpasterzy z diecezji tarnowskiej: ks. Michał Rachwalski pracujący w Bouar - RCA (samochód terenowy), ks. Tomasz Kaczor pracujący w Nuflo de Chavez - Boliwia (samochód terenowy), ks. Dariusz Pawłowski pracujący w Santiago De Cuba - Kuba (motorower) - dodaje ks. Damian Migacz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama