Nowy numer 2/2021 Archiwum

Najpiękniejsze gminy Małopolski

Zakończyło się głosowanie w ramach plebiscytu na najpiękniejszą gminę wiejską i najpiękniejszą gminę miejsko-wiejską Małopolski. Zwyciężyły Ochotnica Dolna i Ciężkowice.

Organizatorem plebiscytu jest portal mjakmalopolska.pl. To pierwsza edycja tego konkursu. Chętni mogli oddawać swoje głosy za pośrednictwem internetowego formularza na stronie portalu. Według regulaminu każdy mógł głosować wielokrotnie, ale nie częściej niż raz na 24 godziny.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców dwie gminy z terenu naszej diecezji okazały się zwycięskimi. Tytuł Najpiękniejszej Gminy Wiejskiej Małopolski 2020, za sprawą 12 318 głosów, otrzymała Ochotnica Dolna. Gmina łączy w sobie cztery sołectwa: Tylmanową, Ochotnicę Dolną, Ochotnicę Dolną - Młynne oraz Ochotnicę Górną. Jej atutem są przede wszystkim malownicze widoki. Położona w dolinie Gorców i Beskidu Sądeckiego stanowi dobrą bazę do górskich wędrówek. Ich celem mogą stać się chociażby cztery wieże widokowe: na Gorcu i Lubaniu w Ochotnicy Dolnej, na Koziarzu w Tylmanowej oraz na Magurkach w Ochotnicy Górnej. Poza szlakami dla turystyki pieszej znajdziemy tu także wytyczone trasy rowerowo-narciarskie.

Pomnik Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej.   Pomnik Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej.
Karol Litwa

Aktywny wypoczynek w gminie Ochotnica Dolna można połączyć z poznawaniem historii. Szczególnie ciekawym jej wycinkiem są losy wsi w czasie II wojny światowej. Ochotnica nazywana była przez Niemców wsią bandycką z racji stacjonowania w niej bardzo licznych sił partyzanckich. Przesądziło to niejako o jej losach. W wigilię 1944 roku, w odwecie za śmierć niemieckiego żołnierza, hitlerowcy palili zabudowania i mordowali ludzi. Wydarzenia te zyskały miano Krwawej Wigilii.

Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach.   Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Najpiękniejszą Gminą Miejsko-Wiejską Małopolski 2020 zostały z kolei wybrane Ciężkowice w powiecie tarnowskim. To tam mieszczą się owiane legendami Skamieniałe Miasto i Wąwóz Czarownic. W gminie nie brak też zabytków, którymi są przede wszystkim kościoły, takie jak ten św. Andrzeja w Ciężkowicach z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego, liczne cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej oraz Ratusz Miejski. Również w Ciężkowicach mieści się Diecezjalny Dom Rekolekcyjny – miejsce duchowego wzrostu i wypoczynku. Zimowej rekreacji sprzyja natomiast Stacja Narciarska w Jastrzębi.

Droga Krzyżowa w Skamieniałym Mieście.   Droga Krzyżowa w Skamieniałym Mieście.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Zwycięskie gminy zapewniły sobie roczną kampanię reklamową o wartości 15 tys. złotych na łamach portalu mjakmalopolska.pl i w mediach społecznościowych. Wciąż trwa także finałowe głosowanie na Najpiękniejszą Gminę Miejską Małopolski 2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama