Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pieniny. Flisackie honory

Ksiądz Marek Kądzielawa, proboszcz w Sromowcach Niżnych, został honorowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Decyzję taką podjęło Walne Zgromadzenie Delegatów 15 lutego, ale tytuł został wręczony dziś, 26 lipca.

W historii Stowarzyszenia, do którego należy około tysiąca członków, w tym 500 czynnych flisaków, honorowe członkostwo jest wyjątkowym wyróżnieniem. Dotychczas w dziejach tego stowarzyszenia w ten sposób wyróżniono zaledwie 7 osób. Ksiądz Marek Kądzielawa jest ósmą osobą wyróżnioną tym honorowym tytułem.

Pieniny. Flisackie honory   Dyplom ks. M. Kądzielawy. FB ks. Marka Kądzielawy

- Ksiądz Marek Kądzielawa jest u nas w parafii już 15 lat proboszczem, to trochę jakby z urzędu honorowe członkostwo mu się należy. Ale naprawdę to otrzymał je dlatego, że bardzo wiele dla braci flisackiej i ich rodzin robi, organizuje doroczne pielgrzymki, jest z nami, angażuje się w różne przedsięwzięcia, wspomaga mocno naszą społeczność flisacką - mówi Jerzy Regiec, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Pieniny. Flisackie honory   Rok 2019, flisacy na pielgrzymce w sanktuarium Matki Bożej w Limanowej. arch. PSFP

Jednym z honorowych członków PSFP jest ks. Czesłąw Jakóbczyk, rezydent i były proboszcz w Sromowcach Niżnych, który tam wśród flisaków pracuje i mieszka od 1967 roku.

Najwięcej spośród flisaków jest parafian ze Sromowiec Niżnych, potem - Sromowiec Wyżnych, a dalej - z Krościenka i Szczawnicy.

Mimo pandemii flisacy pracują - spływ Dunajcem, jedna z największych atrakcji Małopolski trwa. Od 1 czerwca flisacy na każdą z łodzi mogą zabrać 12 osób. Nadal jednak obowiązuje zakrywanie nosa i ust.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama