Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sacrum w Pieninach

Multimedialny projekt pozwoli, nie wychodząc z domu, odbyć podróż po najpiękniejszym południowym zakątku diecezji tarnowskiej.

W sobotę 25 lipca odbyła się on-line premiera pierwszego odcinka filmowego cyklu „Pienińskie sacrum”.

- Motywem przewodnim każdego odcinka jest różnorodna tematyka tożsama z niezwykłą pienińską przyrodą i szeroko pojętą kulturą tej części Małopolski, do której zmierzają turyści z najdalszych krańców naszego kraju i z zagranicy. Obok piękna plenerów, architektury i różnego rodzaju dzieł sztuki, historycznych i współczesnych, w które region ów obfituje, wsłuchujemy się każdorazowo w dźwięki muzyki, głównie organowej, lecz nie tylko, najwyższej próby twórczej i wykonawczej, w jej koncertowej, choć wirtualnej odsłonie - informują organizatorzy.

Pienińskie sacrum - cz. I. Szlakiem krościeńskich świątyń
Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE

W pierwszym odcinku można zobaczyć krościeńskie kościoły, o historii których opowiada Krzysztof Koper. Słowom przewodnika towarzyszy muzyka organowa m.in. Dietricha Buxtehudego, Cesara Francka i Jehana Alaina, wykonywana w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem przez Józefa Serafina, jednego z najwybitniejszych polskich wirtuozów organów i nestorów europejskiej organistyki.

- Natomiast zabytkową przestrzeń kościoła przy krościeńskim rynku wypełnią pełne ciepła i głębi wyrazu dźwięki wiolonczeli i dialogującej z nią marimby. Na tych nie często goszczących w sakralnych wnętrzach instrumentach zagrają krakowscy renomowani muzycy, związani zawodowo z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz soliści krakowskich orkiestr: Barbara Łypik-Sobaniec i Tomasz Sobaniec - dodają organizatorzy.

Projekt realizują Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE oraz Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama