Nowy numer 11/2024 Archiwum

Tajemnice kaplicy św. Anny w Podegrodziu

Obraz uratował plebana przed zatonięciem, a sąsiedzi wrzucili dzwon do studni przed niemiecką rekwizycją.

Z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu został zrealizowany film o kaplicy św. Anny, która znajduje się przy drodze wiodącej od południa do tej miejscowości. Kaplica została wzniesiona w 1631 roku. W ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający św. Annę z Matką Bożą i Jezusem. W lewym dolnym rogu artysta namalował fundatora obrazu ks. Sebastiana z Rogów.

Z kaplicą wiąże się legenda o cudownym uratowaniu kapłana przed powodzią, który ocalał dzięki obrazowi św. Anny. Na ścianie kaplicy umieszczono w 1910 roku tablicę upamiętniającą zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Z tablicą i dzwonem będącym na uposażeniu kaplicy związana jest historia opowiedziana przez Władysławę Plata. W filmie usłyszymy jej relację.

Kaplica św. Anny w Podegrodziu - historia dzwonu i tablicy oraz legenda powstania kaplicy.
GOK PODEGRODZIE

- Kiedy rozniosła się wieść, że Niemcy zdejmują dzwony po kościołach, a było to na początku wojny, mój ojciec Józef Plata z Janem Zielińskim i wujkiem Maciuszkiem postanowili ukryć dzwon i tablicę. Dzwon był zatopiony w naszej studni, a tablica nie wiem, gdzie ją schowali. Wiedział o tym tylko mój ojciec. Pamiętam, że moi rodzice bardzo się bali, żeby kto na nich nie naskarżył do Niemców, ale moja mama powiedziała, że czuwa nad nami św. Anna i nic złego nam się nie stanie - opowiadała pani Władysława. Po wojnie dzwon i tablica wróciły na swoje miejsca w kaplicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy