Nowy numer 2/2021 Archiwum

Krużlowa. Prosimy na jubileusz!

W niedzielę 2 sierpnia rozpoczną się obchody jubileuszu 500-lecia kościółka pw. Narodzenia NMP w Krużlowej.

2 sierpnia Mszy św. o godz. 11 w Krużlowej przewodniczyć ma biskup tarnowski Andrzej Jeż. Centralna uroczystość odpustowa, ku czi Przemienienia Pańskiego, odbędzie się 6 sierpnia. Wówczas celebransem będzie kard. Stanisław Dziwisz. - To wydarzenie w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II nadaje szczególnego znaczenia w naszej parafii, która przechowuje ze czcią relikwie św. Jana Pawła II oraz na terenie której prowadzone jest przez dominikanki przedszkole, które nosi imię polskiego papieża. Trzecim ważnym punktem programu naszego odpustu, jubileuszu, będzie promocja książki autorstwa naszego rodaka ks. Krzysztofa Sapalskiego, misjonarza na Ukrainie, o zabytkowym kościele w Krużlowej - mówi ks. Marek Szewczyk, proboszcz parafii w Krużlowej.

Krużlowa. Prosimy na jubileusz!   Sufit w modrzewiowym kosciele. kruzlowa.diecezja.tarnow.pl

Poza tym z okazji jubileuszy kościoła przygotowano upominki, gadżety, okolicznościowe medale i garnuszki z nadrukami.

Najstarszy odpust w parafii Krużlowa związany jest ze starym kościołem i obchodzony zawsze 8. września, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Krużlowa. Prosimy na jubileusz!   Zabytkowy, liczący 500 lat kościół w Krużlowej. kruzlowa.diecezja.tarnow.pl

Kościół ten w 1520 roku ufundował Jan Pieniążek, sędzia ziemski krakowskiej, starosta sądecki i nowotarski, bliski współpracownik króla Zygmunta Starego. Wiadomo, że nie był to pierwszy kościół  w Krużlowej. O losie poprzedniego (również pod wezwaniem Narodzenia NMP) wiemy niewiele, nie potrafimy podać nawet jego lokalizacji. W kościele, który fundował Jan Pieniążek, widać zarówno smak i wyrobienie artystyczne fundatora, jak i jego rozległe kontakty ze środowiskiem artystycznym. Uwagę zwraca - jak czytamy na stronie internetowej parafii Krużlowa - np. kasetonowy strop zdobiony rozetami, podobny do wawelskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama