W tamtejszych uroczystościach uczestniczył kardynał, biskup, kapelan prezydenta, nowy rektor KUL, kanonicy kapituły krakowskiej i wielu innych znamienitych gości.
W Stawiszy, należącej do śnietnickiej parafii św. Andrzeja Boboli, 9 sierpnia kard. Stanisław Dziwisz poświęcił dolną kaplicę i pomnik św. Jana Pawła II.
Hierarcha dziękował mieszkańcom, darczyńcom i inicjatorom tych dzieł - miejscowemu proboszczowi ks. Józefowi Rośkowi oraz pochodzącemu ze Stawiszy ks. Mirosławowi Królowi, kanclerzowi Centrum Polonii w Stanach Zjednoczonych - za ich powstanie i wpisanie się tej maleńkiej, ale pięknej miejscowości w obchody 100. rocznicy urodzin świętego papieża Jana Pawła Wielkiego.
Choć zdawać by się wielu mogło, jak zauważył kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras, uczestniczący w uroczystości, że Stawisza jest na końcu świata, to jednak za sprawą świętego papieża stała się ona na ten dzień samym jego centrum. W obchodach poświęcenia dolnej kaplicy i pomnika wziął udział nie tylko wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II, ale także bp Wiesław Lechowicz, nowy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Michał Kalinowski, kanonicy kapituły krakowskiej z jej prepozytem ks. prał. Grzegorzem Szewczykiem na czele, a także księża rodacy - współorganizator tej uroczystości ks. Mirosław Król oraz sercanin ks. Adam Gucwa. Byli przedstawiciele parlamentu i lokalnego samorządu. Uroczystość zgromadziła licznie księży z tamtejszego dekanatu i mieszkańców.
Goście uczestniczący w obchodach 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Stawiszy. Beata Malec-Suwara /Foto GośćPochodząca ze Stawiszy s. Anzelma w procesji z darami niosła krzyż - jedynie ocalały z pożaru stawiszańskiej cerkwi, która spłonęła w latach 60. ubiegłego wieku. Krzyż ze zgliszczy wyciągnął dziadek ks. Mirosława Króla. Dziś odnowiony stanie na ołtarzu w kaplicy św. Jana Pawła II w dolnym kościele. Sam ołtarz to pamiątka po poprzednim wieloletnim proboszczu w Śnietnicy ks. Władysławie Jemioło, który wykonał go w swojej stolarni.
Obecny proboszcz śnietnicki ks. prał. Józef Rosiek dziękował wszystkim sponsorom, ofiarodawcom i dobroczyńcom, dzięki którym w Stawiszy mógł stanąć pomnik św. Jana Pawła II i mogła powstać kaplica ku jego czci. Wielu z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.
- Razem z Wami chciałbym podziękować naszemu Panu i Zbawicielowi za dar wiary ludu zamieszkującego malownicze przepiękne tereny Beskidu Sądeckiego, które były bardzo bliskie Janowi Pawłowi II, przebywał często w tutejszych górach - mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz. - Moi drodzy, jesteście przywiązani do wiary i tradycji waszych ojców, jesteście ludźmi ciężkiej pracy. W prostocie i głębi waszej wiary szukajcie nadal oparcia i drogowskazów, wskazujących którędy trzeba kroczyć. Wszyscy w Polsce, zwłaszcza biskupi, wiedzą, że diecezja tarnowska cieszy się najwyższym wskaźnikiem uczestnictwa wiernych w niedzielnej Mszy św. Mogłem się i dzisiaj o tym przekonać, jadąc do was i widząc, jak ludzie wychodzili z kościołów tłumnie. Trzeba za to dziękować Bogu i trzeba strzec tego skarbu żywej wiary. Eucharystia jest przecież źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego - dodał, ciesząc się, że i Stawiszy żywy jest duch św. Jana Pawła II, który Eucharystii poświęcił swoją ostatnią encyklikę i dla którego Msza św. stanowiła centrum każdego dnia.
- Dziś mamy w nim orędownika naszych spraw u Bożego tronu. Nie lękajmy się . Odwagi - apelował kardynał, mówiąc, że i on sam osobiście przekonuje się o wstawiennictwie tego, któremu przez 39 lat służył. - Czuję jego obecność. W ogóle Polska ma prawo do tego, aby czuć jego obecność. Niech nadal opiekuje się nią i inspiruje naszą ojczyznę - dodał.
Kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej to dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy dla Stawiszy. Beata Malec-Suwara /Foto GośćKaplica w Stawiszy wzbogaciła się także o dar od prezydent RP Andrzeja Dudy, który ofiarował jej kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i cudu nad Wisłą. Ks. prał. Zbigniew Kras znalazł już nawet dla niego miejsce w tamtejszej kaplicy i przybity na ścianie gwóźdź.
Więcej na ten temat będzie można przeczytać w papierowym wydaniu tarnowskiej edycji "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na niedzielę 23 sierpnia.