Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zwycięstwo nad bolszewikami

Parafie w diecezji zapraszają do modlitwy za ojczyznę oraz do udziału w uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

W sobotę 15 sierpnia w wielu parafiach zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Wspólnoty parafialne włączają się także w obchody świeckie tej uroczystości. Poniżej prezentujemy wybrane wydarzenia:

Bochnia, bazylika św. Mikołaja

O godz. 10.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny, powiatu i miasta w setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” staraniem Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta.

Brzesko, par. św. Jakuba

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej w sobotę 15 sierpnia o godz. 17 w Auli Chrystusa Króla przy kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. odbędzie się koncert bardów Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka oraz Barbary Górczewskiej. Patronat nad wydarzeniem objęła poseł na Sejm RP Józefa Szczurek - Żelazko. Wstęp wolny. Podczas koncertu obowiązują zalecenia Ministerstwa Zdrowia.

W Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym 13 sierpnia zostanie otwarta wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej. Wystawę będzie można oglądać do 30 września. 16 sierpnia od godz. 13 do 16 na brzeskim rynku zostanie otwarta plenerowa wystawa „Brzeszczanie w wojnie polsko - bolszewickiej”. O godz. 17 zaplanowano koncert muzyczny „Do dzieła! Jeszcze nie zginęła”.

Dąbrowa Tarnowska

W sobotę 15 sierpnia podczas Mszy św. o 9.30 bp Wiesław Lechowicz pobłogosławi tablicę pamięci z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Fundatorem tablicy jest dąbrowska parafia, samorząd powiatowy i gminny oraz Cech Rzemieślników. Bp Lechowicz poświęci również obraz Matki Bożej Katyńskiej dla upamiętnienia zbrodni katyńskiej. Przy okazji poświęcenia będzie można również otrzymać pamiątkową książeczkę o historii Bitwy Warszawskiej oraz wyjaśniającą symbolikę tablicy. Starostwo Powiatowe we współpracy z parafią zapraszają na koncert z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, który odbędzie się 15 sierpnia o godz. 18.50 po Mszy św. za rolników z intencji starostów, wójtów i burmistrzów z terenu powiatu dąbrowskiego. Koncert w wykonaniu muzyków z Filharmonii Krakowskiej obędzie się na placu przed kościołem parafialnym z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczestnicy powinni mieć założone maski ochronne.

Dębno

W sobotę 15 sierpnia po Sumie o godz. 11, która będzie sprawowana w intencji Ojczyzny, uczestnicy liturgii przejdą w asyście orkiestry dętej pod Pomnik Niepodległości. Dębińskie Centrum Kultury przygotowało też specjalną wystawę z okazji rocznicy „Cudu nad Wisłą” - Bitwy Warszawskiej, którą można obejrzeć przed kościołem. Wystawa pochodzi ze zbiorów historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, wspomina między innymi ofiarę księży kapelanów, w tym księdza Ignacego Skorupki w czasie wojny polsko - bolszewickiej.

Siedliska Bogusz

Na cmentarzu w Siedliskach Bogusz spoczywa kpt. Jan Zdziarski, kawaler orderu Virtuti Militari. Poległ 13 sierpnia 1920 roku pod Radzyminem na samym początku bitwy Warszawskiej. Był absolwentem Akademii Wojskowej w Warszawie i inżynierem budowy dróg i mostów.

W 100 rocznicę jego śmierci w kościele parafialnym w Siedliskach Bogusz 13 sierpnia o godz. 11 zostanie odprawiona Msza św. w asyście pododdziału honorowego Wojska Polskiego, a po niej nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika nagrobnego, wyremontowanego dzięki środkom z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. W uroczystościach weźmie udział dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie wraz z delegacją.

Szczurowa

W sobotę 15 sierpnia w intencji ojczyzny o godz. 10.30 zostanie odprawiona Msza św., podczas której zagra miejscowa orkiestra. Po Eucharystii rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej. Zaplanowano także wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej”. Następnie zostanie otwarta wystawa „1920-2020 Bitwa Warszawska. Polskie zwycięstwo dla wolności Europy”. Uroczystość zakończy występ orkiestry dętej ze Szczurowej.

Szyk

Patriotyczna Msza św. za ojczyznę przy Pomniku Niepodległościowym zostanie odprawiona 15 sierpnia o godz. 15.

Uszew

W sobotę 15 sierpnia parafia zaprasza na Mszę św. za ojczyznę o godz. 11. - Po nabożeństwie przejdźmy w uroczystym korowodzie pod Dom Strażaka, złożymy kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem, odśpiewamy hymn i wiązankę pieśni patriotycznych. Będzie także okazja  obejrzenia wystawy zdjęć i pamiątek po ppor. Janie Zydroniu, oficerze pochodzącym z Uszwi, który zginął w lipcu 1920 w czasie walk z bolszewikami. Przybądźmy całymi rodzinami, by oddać hołd bohaterom - zapraszają duszpasterze.

Tarnów

Tarnowskie obchody Cudu nad Wisłą rozpoczną się o godz. 10.30 pod pomnikiem Wincentego Witosa. W południe w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę, po której nastąpi przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza. Około godz. 13.15 odbędzie się tam dalsza część uroczystości, m.in. złożenie wieńców. Tarnowskie obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończą uroczystości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Ich początek zaplanowano na godz. 14.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama