Nowy numer 2/2021 Archiwum

Prymitywny wandalizm i gra na uczuciach religijnych nie są drogą do tolerancji

Miejscowi komentują zawieszenie tęczowej flagi na pomniku św. Jana Pawła II w Dębicy.

Proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy ks. prał. Ryszard Piasecki zawieszenie tęczowej flagi, która jest symbolem ruchu LGBT, na pomniku św. Jana Pawła II nazywa wyrazem walki z nauczaniem Kościoła.

- A przecież Kościół nie zmieni swojego nauczania, bo kobieta jest kobietą, a mężczyzna jest mężczyzną i nic tego nie zmieni. Są, byli i będą osoby o innej orientacji seksualnej, trzeba ich szanować, Kościół nigdy ich nie prześladował. Ale niech te osoby nie oczekują, że Kościół zmieni swoje nauczanie i przyzna prawa takie jak małżeństwu - podkreśla kapłan.

Cieszy go postawa mieszkańców, którzy tuż po godz. 6 ściągnęli flagę z pomnika. Tej nocy tęczowe symbole i hasła wzywające do tolerancji pojawiły się również przy ratuszu i na rynku.

"Prymitywny wandalizm i gra na uczuciach religijnych nie są drogą do tolerancji" - komentuje incydenty, do jakich doszło w mieście, Mateusz Cebula, przewodniczący rady miejskiej w Dębicy.

W swoim oświadczeniu przewodniczący pisze również , że "nie sposób uniknąć skojarzenia, że wzorowano się na niedawnych wydarzeniach w stolicy, gdzie ze sprawców, a szczególnie mężczyzny Michała Sz. ps. Margot, próbuje się zrobić męczenników, gdy on sam czyni z tego wszystkiego sposób zarobkowania oraz promocji. Mamy w Polsce wolność słowa i wyrażania swoich poglądów. Dotyczy to także poglądów z gatunku ideologii LGBT. Jest jednak »ale«.

Wolność ta ograniczona jest poprzez wymóg poszanowania innych uczestników życia społecznego. A takie incydenty jak tu opisane są dalekie od tej zasady, bo ingerują w sferę wolności innych.

Apeluję więc do osób chcących manifestować swoje poglądy, by czyniły to zgodnie z prawem i zasadami współżycia społecznego. Szczególnie, że takie przedsięwzięcia mogą dać skutek odwrotny do zamierzonego. Wszak osoby manifestujące te poglądy domagają się tolerancji i poszanowania – a ich czyny temu przeczą"

Więcej przeczytaj na stronie RDN Małopolska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama