Nowy numer 2/2021 Archiwum

Diecezja tarnowska zakręcona na rzecz studni

Parafiom udało się już zebrać prawie 5 ton małych plastikowych nakrętek. Popłynie z nich woda w Afryce.

Zakręceni na rzecz studni - to inicjatywa Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, ogłoszona przed wakacjami i skierowana m.in. do parafii. W latach ubiegłych - w 2017 i 2018 r. - dzięki zbiórce makulatury TWM udało się sfinansować wywiercenie 6 studni głębinowych w 4 krajach afrykańskich: Czadzie (2), Republice Środkowoafrykańskiej (2), Kamerunie i Ugandzie. Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej w ostatnich latach wybudowało w sumie ponad 100 studni głębinowych w Afryce.

- Myśląc o budowie kolejnych, prosimy o zbieranie zakrętek plastikowych, powszechnie dostępnych po zużytych napojach. Mając świadomość, że one w wielu miejscach są już zbierane na różne szlachetne cele, nie chcemy ich zawłaszczać. Mamy na uwadze jedynie te, które się marnują - tłumaczył ks. Stanisław Wojdak, opiekun Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, życząc wszystkim pozytywnego zakręcenia na rzecz tego konkretnego i niewiele nas kosztującego wysiłku.

I choć może wielu wątpiło, że zbiórka tak niewielkich zakrętek może przynieść wymierną korzyść, ponieważ koszt wywiercenia jednej studni w Afryce to od 3 do 12 tys. euro, to jednak odzew parafii na tę inicjatywę okazał się ogromny i pokazał, że razem można zdziałać naprawdę wiele.

- Są parafie, którym udało się uzbierać 50-60 worków zakrętek. W akcję włączają się pojedyncze osoby, sklepy, przedszkola, chcą dołączyć szkoły. Już razem udało nam się zebrać prawie 5 ton zakrętek - mówi Kamila Podolska, jedna z wolontariuszek TWM koordynujących zbiórkę.

Ksiądz Wojdak dziękuje wszystkim, którzy się w tę inicjatywę włączyli. Akcja trwa cały czas i choć jej zakończenie planowano na 31 sierpnia, już wiadomo, że dokąd będą chętni zbierać nakrętki, inicjatywa będzie się kręcić. W biurze Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej można odebrać plakaty ogłaszające akcję.

Inicjatywa stwarza okazję nie tylko do tego, by niewielkim wysiłkiem zrobić coś dobrego, ale także przypomnieć o naszym misyjnym posłannictwie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama