Pochodzący z diecezji tarnowskiej bp Mirosław Gucwa mówił w Grybowie o sytuacji w Republice Środkowej Afryki.
Hierarcha uczestniczył 29 sierpnia w otwarciu nowej części przedszkola parafialnego im. św. Dzieci Fatimskich w Grybowie.
Podczas Mszy św. w bazylice św. Katarzyny zwrócił uwagę, że w porównaniu do edukacji dzieci w Polsce, nauka szkolna w RŚA jest zagrożona z wielu powodów.
Pierwszym jest trwająca wojna domowa. - Z tego powodu w kraju są obozy dla uchodźców, w których przebywa wiele dzieci. Od pięciu lat nie mają one możliwości nauki. I nie wiadomo, kiedy powrócą do szkoły, ponieważ nie wiemy, jak długo potrwa jeszcze ten konflikt. Zagrożoną przyszłość mają także dzieci, które urodziły się w obozach. Dzisiaj mają 5 lat, widzą wokół siebie walkę o każdy dzień, są świadkami przemocy i śmierci. Niektóre dzieci na własne oczy widziały śmierć swoich rodziców, zabitych przez rebeliantów - mówił biskup.
W diecezji Bouar, której jest pasterzem, połowa jej terenu jest kontrolowana przez rebeliantów. - Na szczęście dzieci mogą się uczyć. Jako Kościół staramy się stworzyć im warunki do edukacji i przyszłości. W diecezji mamy 18 przedszkoli, z których korzysta ponad 1,5 dzieci. W blisko 40 szkołach podstawowych uczy się 15,5 tys. dzieci i młodzieży. niektórzy z tych uczniów zostają lekarzami, profesorami, księżmi. Mają pragnienie wiedzy i są bardzo wdzięczni za możliwość uczenia się w szkołach. Ponadto diecezja prowadzi szkoły średnie, z których korzysta ponad 1,5 młodych ludzi - opowiada bp Gucwa.
W ostatnim czasie z powodu pandemii, najbardziej ucierpiały dzieci. - Nie dlatego, żeby były zakażone koronawirusem, ale dlatego że z powodu pandemii i restrykcji zaprzestano szczepienia dzieci na odrę. Ta choroba regularnie grasuje na naszym terenie. Z względu na koronawirusa zaprzestano szczepień na odrę. W jednym ze szpitali, gdzie pracują kapucyni, dowiedziałem się, że z powodu odry zmarło w tym szpitalu ponad 100 dzieci. Pojechałem do innego szpitala, gdzie pracuje lekarz z Włoch. Leczy się tam najwięcej muzułmanów. Tam również ponad 100 dzieci zmarła na odrę. Jeden z lekarzy w innym miejscu mówił mi, że dla nich największym dramatem jest epidemia odry, z powodu której zmarło tam również około 100 dzieci. A ile dzieci zmarło na wioskach oddalonych od szpitali? - mówił bp Gucwa.
Dopiero od niedawna wznowiono szczepienia. - Koronawirus nie jest, jak się okazuje główną przyczyną umieralności. Prócz chorób wywoływanych innymi wirusami, mamy dotkliwy problem z wirusem przemocy, który wyniszcza nasz kraj - dodaje hierarcha.
Bp Gucwa poprosił o modlitwę w intencji dzieci w RŚA. - One również się za was modlą - zapewnił uczestników grybowskiej uroczystości pasterz diecezji Bouar.