Już po raz drugi Fundacja Wspierania Aktywności i Zachowania Dziedzictwa Lokalnego "PRO MEMORY" w Uszwi, włączyła się w akcję narodowego czytania.
W tym roku czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego.
- To wybitne dzieło polskiego romantyzmu w którym poeta połączył realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów - mówi Danuta Białka, prezes zarządu fundacji.
Tegoroczna akcja narodowego czytania miała charakter wielopokoleniowy. Wzięło w niej udział wiele znamienitych osób, w tym również dzieci. Wśród lektorów byli, m.in. poseł na Sejm RP, starosta powiatu, wójt gminy, osoby duchowne z miejscowej parafii oraz miłośnicy kultury, którzy wcielali się w swoje role. Wstęp i libretto do dramatu Juliusza Słowackiego odczytał Andrzej Potępa, starosta Powiatu Brzeskiego, który swoim niepowtarzalnym głosem wprowadził uczestników w literacki świat przedstawiony przez jednego z największych narodowych wieszczów polskiej epoki romantyzmu, osadzony na tle baśniowej opowieści o Balladynie i Alinie, dwóch siostrach nieszczęśliwie zakochanych, których do reszty pochłonęła zazdrość.
- Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników akcji.
Odpowiadając na apel prezydenta RP Andrzeja Dudy o zachowanie szczególnych środków ostrożności, organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom płyny dezynfekcyjne do rąk, zaś pomieszczania były cały czas otwarte i wietrzone. Oczywiście na stole nie mogło zabraknąć świeżych i pysznych malin, które zbierała Alina i Balladyna.
- Cieszę się, że w tym trudnym okresie, o którym wspomniał również pan prezydent, udało nam się włączyć do ogólnonarodowej akcji, która stała się okazją do intelektualnej integracji ludzi reprezentujących różne środowiska. Tym czymś, co nas wszystkich łączy, jest szacunek i miłość do ojczyzny a przede wszystkich do jej kultury i tradycji - mówiła Józefa Szczurek -Żelazko, poseł na Sejm RP i sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, która wcieliła się w tytułową rolę Balladyny. Bardzo ważnym celem akcji organizowanej przez parę prezydencką jest to, aby uwrażliwiać młode pokolenie na wartości, które są nie tylko naszą narodową tradycją, ale przede wszystkim na przestrzeni lat i epok kształtowały postawy i charaktery wielu pokoleń Polaków - mówiła dalej brzeska parlamentarzystka, która nie kryła również pozytywnych wrażeń z atmosfery jaka panowała w stodole urządzonej w staropolskim stylu, gdzie zorganizowano narodowe czytanie.
Przypomnimy, że po raz pierwszy akcje narodowego czytania zainicjował w 2012 roku Bronisław Komorowski, ówczesny prezydent RP wraz z małżonką. Cała Polska czytała wtedy epopeję narodową Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.