Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Zawada. Tu jest serce! przejdź do galerii

W sobotę 12 września podczas Mszy św. i Dróżek Maryjnych z tysiącami pielgrzymów modlił się bp Andrzej Jeż.

W wigilię głównej uroczystości jubileuszowej z okazji 100. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Zawadzkiej tłumy pielgrzymów uczestniczyły we Mszy św. i Dróżkach Maryjnych.

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż. W homilii przypomniał, że 12 września Kościół świętuje imieniny Maryi. Podkreślił, że wobec aktywistów posługujących się obrazem Matki Bożej do szerzenia swojej ideologii katolicy mają obowiązek nie tylko wynagradzania za znieważanie wizerunku Matki Bożej i szarganie Jej imienia, ale także do obrony miejsca Maryi w życiu narodu i każdego Polaka.

Przywołując wielkie zwycięstwa, z którymi związana jest pomoc Maryi, jak wiktoria wiedeńska, Bitwa Warszawska czy limanowski epizod Bitwy Gorlickiej, wskazał, że w obecnym czasie, kiedy nie trzeba militarnie walczyć w obronie wolności i wiary, naglące jest dawanie świadectwa w codziennym życiu.

Bp Jeż wygłasza homilię.   Bp Jeż wygłasza homilię.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Bp Jeż porównał zawadzkie sanktuarium do serca. - Jak serce podczas skurczu pompuje w siebie krew pełną toksyn, tak Maryja zaprasza do siebie wszystkich, którzy szukają pocieszenia i przebaczenia. Prowadzi ich do Jezusa i zdrojów Jego miłosierdzia. I znów, jak serce w czasie rozkurczu posyła natlenioną krew do całego organizmu, tak Maryja posyła nas odnowionych łaską Jezusa do świata, abyśmy w organizmie Kościoła, narodu, lokalnej społeczności byli nośnikami duchowego tlenu dobra, prawdy, sprawiedliwości i miłości - mówił biskup.

Tłumy pielgrzymów na Dróżkach Maryjnych.   Tłumy pielgrzymów na Dróżkach Maryjnych.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Po Mszy św. razem z kilkoma tysiącami pielgrzymów wziął udział w Dróżkach Maryjnych. Rozważania tajemnic chwalebnych przygotował ks. Grzegorz Baran. - Wyruszamy na dróżki już od 34 lat. Zawsze w każdą pierwszą sobotę miesiąca, niezależnie od pogody. Dzisiaj nabożeństwo odbywa się drugi raz ze względu na jubileusz koronacji obrazu naszej Matki - wyjaśnia ks. proboszcz Józef Książek.

Sobotni dzień w sanktuarium zakończy nocne czuwanie i Pasterka maryjna. W niedzielę 13 czerwca o godz. 11 głównej sumie jubileuszowej będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Dla pielgrzymów zostało przygotowanych 10 tys. miejsc parkingowych, a na placu sanktuaryjnym 1400 krzeseł. Eucharystia będzie transmitowana przez Telewizję Trwam oraz diecezjalne radio RDN. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama