Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Wierni diecezji tarnowskiej przekazali blisko milion złotych na pomoc dla Libanu

Diecezjalna Caritas wyraża ogromną wdzięczność wszystkim ofiarodawcom oraz wolontariuszom zaangażowanym w tę zbiórkę.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie 10 września odbyła się doroczna konferencja księży wicedziekanów pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Zgodnie z IV Synodem DT księża wicedziekani pełnią obowiązki dekanalnych duszpasterzy charytatywnych, zajmując się koordynacją wszystkich akcji charytatywnych w dekanacie oraz otaczając opieką księży emerytów i chorych kapłanów.

Biskup diecezjalny zwracając się do księży wicedziakanów zachęcił ich, aby w czasie trwającej nadal pandemii nie rezygnować z dotychczasowych form duszpasterstwa oraz wypracowanych przez lata dzieł charytatywnych w naszej diecezji. Zaapelował o kontynuację wszystkich prowadzonych przez Caritas akcji charytatywnych, które nie powinny być uszczuplane, a tym bardziej zawieszane ze względu na zmniejszoną liczbę wiernych w kościołach.

Księżom wicedziekanom zostali przedstawieni kapłani, którzy od 1 września br. w imieniu biskupa będą otaczać opieką starszych i chorych kapłanów. Są nimi: nowy dyrektor Domu Księży im. św. Józefa w Tarnowie - ks. Tomasz Janik oraz delegat ks. biskupa ds. chorych kapłanów w diecezji tarnowskiej - ks. Piotr Smoła.

W drugiej części spotkania dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Zbigniew Pietruszka poinformował o zaplanowanych na obecny rok duszpasterskich akcjach charytatywnych. Są nimi, zgodnie  z wieloletnią tradycją: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (świeca wigilijna), Chlebki oraz Torby Miłosierdzia (związane z Światowym Dniem Ubogich), Wielkanocne Dzieło Caritas (baranki oraz paschaliki), a także akcja zbierania 1% podatku na cele Caritas. Księżą wicedziekani zostali poinformowani o szczegółach zaplanowanych akcji oraz poproszeni, aby zachęcili wszystkich księży proboszczów w swoich dekanatach do życzliwego włączenia się w ich przeprowadzenie w swoich parafiach.

Dyrektor Caritas poinformował biskupa diecezjalnego oraz wszystkich obecnych na konferencji o finansowym wyniku zbiórki przeprowadzonej w kościołach naszej diecezji 16 sierpnia br. na pomoc Libanowi poszkodowanemu przez tragiczny wybuch w Bejrucie. W skali diecezji Caritas zebrała 935 213 zł, które w całości zostały przekazane na konto Caritas Polska, która zajmuje się koordynacją udzielanej przez Caritas pomocy Libanowi.

Caritas Diecezji Tarnowskiej wyraża ogromną wdzięczność wszystkim ofiarodawcom oraz wolontariuszom zaangażowanym w tę zbiórkę. Należy podkreślić, że jest to druga, co wielkości suma, którą udało się zebrać w ostatnich latach w diecezji tarnowskiej na pomoc poszkodowanym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama