Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Limanowa. Rozpoczął się odpust ku czci MB Bolesnej

Dziś, 15 września, sumie odpustowej o 17.30 przewodniczył będzie abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Hasłem odpustu w tym roku są słowa: „Maryjo, wspieraj ojczyznę, rodziny i nas samych”, ale każdy dzień ma też swoje hasło, swój temat. Pierwszy dzień odpustu, 15 września, przeżywamy, prosząc: „Maryjo, wspomagaj nas w obronie wiary naszych ojców!” – informuje ks. prał. Wiesław Piotrowski, kustosz sanktuarium w Limanowej.

15 września Msze św. z kazaniem odbyły się już o 6.00, 7.30, 9.00. Będą również sprawowane o 11.00 i 13.30. O 16.30 spodziewane są pielgrzymki z parafii Limanowa-Sowliny, Mordarka, Siekierczyna, Stara Wieś. O 16.45 odprawiana będzie Droga Matki Boskiej Bolesnej, a pół godziny przed 18.00 sumie odpustowej przewodniczył będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Kolejna Msza św. dziś będzie jeszcze o 19.30, a szczególnie zaproszeni są na nią nauczyciele, wychowawcy, pracownicy oświaty.

Szczegółowy plan odpustu znajdziemy na stronie internetowej limanowskiej bazyliki: tutaj. Można go pobrać także z naszej strony. Zamieszczamy go jako załącznik w tej informacji.

Pieta, figura Matki Bożej trzymająca na kolanach umęczone ciało Chrystusa, trafiła do Limanowej około 1545 roku. Została przywieziona z Węgier i umieszczona niedaleko dworu w Mordarce. 200 lat później trafiła do limanowskiego kościoła. Od początku otoczona była niezwykłą czcią, a - jak uważali kiedyś i do dziś uważają wierni - Maryja z Limanowej ma szczególną moc i wstawia się skutecznie za nimi do Boga. W 1963 r. zatem limanowianie zwrócili się do bp. Jerzego Ablewicza z prośbą o koronację Piety. Komisja kościelna przesłuchała 88 świadków i wydała pozytywną opinię. Koronacja odbyła się 11 września 1966 roku. Dokonał jej abp Karol Wojtyła. Po skradzeniu koron rekoronacji dokonał papież Jan Paweł II na krakowskich Błoniach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama