GN 43/2020 Archiwum

Karawaka w indygo

Na rozstaju dróg, nieopodal kościoła parafialnego stanął krzyż. Jako znak zbawienia zawsze jest na miejscu i aktualny. Ten jednak jest wyjątkowo aktualny.

Krzyż stoi na postumencie, jest wysoki na 3 m i ma dwa poziome ramiona.

– Jest kopią krzyża z Caravaca de la Cruz w Murcji. Pochodzenie tego krzyża uważa się za cudowne, w takim krzyżu w Caravaca przechowuje się relikwie Krzyża Świętego, i takie krzyże, zbliżone do krzyży patriarchalnych, od wieków stawiało się na całym chrześcijańskim świecie jako tzw. krzyże choleryczne – mówi ks. Krzysztof Pasyk, proboszcz z Królowej Górnej. Na tablicy umieszczonej na postumencie przeczytamy, że krzyż stawiany jest w roku ogłoszenia epidemii koronawirusa. Takich krzyży już nie ma, bo popularne w Polsce były w wiekach XVIII i XIX, ale starsi ludzie pamiętają, gdzie w miejscowościach były choleryczne cmentarze. Karawaki stawiano dla przebłagania i z prośbą o ustanie epidemii.

– W parafii odnotowano kilka przypadków zakażenia koronawirusem. Jeden mocno schorowany parafianin, zakażony COVID-19 nawet zmarł – przypomina ks. Jan Radzik, wikariusz. Krzyż w Królowej Górnej jest w kolorze indygo. – Ten kolor dziś dobrze nie wychodzi, ale będziemy poprawiać jego malowanie – przyznaje ks. Pasyk. Indygo, rodzaj niebieskiego, jest kolorem boskim. Żydzi mówili, że wybranym przez Boga. Sami tym kolorem się naznaczali. To jest ten kolor, który był jednym z siedmiu obecnych na tęczy, znaku przymierza między Bogiem a narodem wybranym. To jest też ten kolor, który „wypadł” z tęczy sześciokolorowej, tak dziś popularnej w zachodnim świecie.

– W parafii mamy ogromną cześć do krzyża. Ten postawiony został z inicjatywy parafian, jest na wskroś aktualny. Odzwierciedla zarówno nasze religijne pragnienia, odczucia, jak i jest znakiem czasów. Jest nawiązaniem do tradycji, jest wezwaniem do modlitwy, bo towarzyszy mu 25 starych modlitw do Jezusa Ukrzyżowanego, ale jest też bardzo aktualny – przyznaje Maria Wacławiak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama