GN 43/2020 Archiwum

W sobotę Akcja Katolicka będzie świętować ćwierćwiecze istnienia

"Bądźcie siłą napędową tarnowskiego Kościoła i zarazem przedłużeniem mojej pasterskiej posługi we wspólnotach parafialnych" - pisze do członków stowarzyszenia bp Andrzej Jeż.

Z okazji 25. rocznicy reaktywacji Akcji Katolickiej biskup tarnowski Andrzej Jeż napisał list do działaczy stowarzyszenia i księży asystentów. Wdzięczny biskupowi za ten gest i treści w liście zawarte jest Robert Rybak, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej, reaktywowana 8 września 1995 r. przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego, będzie uroczyście obchodzić 25-lecie działalności po reaktywacji w sobotę 19 września w tarnowskiej katedrze. Do Tarnowa przybędą jedynie delegacje parafialnych oddziałów.

"Pragnę tym listem podziękować Wam za dotychczasowe zaangażowanie i podkreślić znaczenie Akcji Katolickiej dla funkcjonowania naszej diecezji. Jako pasterz Kościoła tarnowskiego wiążę również z działalnością Akcji Katolickiej nadzieję na przyszłość, zwłaszcza w kontekście trwającego V Synodu naszej diecezji" - pisze bp Andrzej Jeż.

Hierarcha zauważa, że oddziały stowarzyszenia w ostatnim ćwierćwieczu zagościły w niemal połowie parafii diecezji tarnowskiej i należą do nich prawie cztery tysiące członków zwyczajnych i wspierających.

"Jest to rzesza ludzi, którzy z oddaniem służą Kościołowi, odnajdując własne charyzmaty i przestrzenie do osobistego zaangażowania się w dzieło ewangelizacji. Bardzo cieszę się z waszej aktywności w życiu diecezji, która staje się świadectwem właściwie odczytanego apostolskiego powołania świeckich w Kościele" - dodaje biskup.

Wylicza i dziękuje za szereg podejmowanych przez AKDT inicjatyw, tj. dni społeczne, kongresy, pielgrzymki, rekolekcje, konferencje, wydarzenia patriotyczne, uchwały i stanowiska, m.in. w sprawie obrony życia, godności człowieka, wolności mediów katolickich czy  modlitwy za kapłanów. Podkreśla także wielkie znaczenie Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II.

Biskup Andrzej Jeż zachęca członków stowarzyszenia do dalszej gorliwej realizacji celów statutowych Akcji Katolickiej, ujętych w trzech kluczowych słowach, tj. wiara, modlitwa i świadectwo. Jako pomoc w ich realizacji wskazuje na praktyki religijne, zwłaszcza na adorację, modlitwę i medytację nad słowem Bożym. Wylicza szerokie pola współpracy, m.in. z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, a także zachęca członków AK do zaangażowania się w dzieło kolędników misyjnych w roli opiekunów dzieci.

"W roku waszego jubileuszu, 25-lecia istnienia Akcji Katolickiej po reaktywacji, gratuluję Wam wszystkich podejmowanych na przestrzeni minionych lat inicjatyw i jeszcze raz za nie szczerze dziękuję. W dalszym ciągu na Was liczę, zwłaszcza w trakcie trwania V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Bądźcie siłą napędową tarnowskiego Kościoła i zarazem przedłużeniem mojej pasterskiej posługi we wspólnotach parafialnych. Wyrażam nadzieję, iż Parafialne Zespoły Synodalne po zakończeniu V Synodu przynajmniej w jakiejś mierze przekształcą się w parafialne oddziały Akcji Katolickiej" - wskazuje biskup.

List biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w formie papierowej kilkustronicowej książeczki otrzymał bądź w najbliższym czasie otrzyma każdy członek Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama