Przedstawiciele opiekunów Drogi św. Jakuba w Polsce zastanawiają się, jak promować kulturę pielgrzymowania, której symbolem jest Camino.
W piątek 18 września w sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła przy Via Regia w Brzesku rozpoczęły się obrady VII Parlamentu Jakubowego, który zgromadził przedstawicieli organizacji, instytucji, samorządów i grup nieformalnych opiekujących się Drogą św. Jakuba w Polsce. Gościem obrad był bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Z uczestnikami PJ spotkał się również burmistrz miasta Tomasz Latocha. Warto dodać, że św. Jakub jest patronem Brzeska.
Podczas pierwszej sesji członkowie PJ omawiali m.in. cele i zadania wyznaczone na ubiegłorocznym spotkaniu we Wrocławiu. Zaprezentowano stronę camino.net.pl, która docelowo będzie ogólnopolskim portalem na temat Drogi św. Jakuba w Polsce. Rozmawiano także o doświadczeniach pielgrzymowania polskimi szlakami i zadaniami czekającymi opiekunów poszczególnych odcinków Drogi św. Jakuba. Wieczorem bp Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba w Brzesku.
Parlament Jakubowy obradował w Auli Chrystusa Króla.W sobotę 19 września członkowie PJ będą rozmawiać o relacji Camino do duszptaserstwa w Polsce, omówią także plany i cele jubileuszowego Roku Jakubowego 2021. Już teraz wiadomo, że w Santiago de Compostela, sanktuarium świętego w Hiszpanii, 16 października 2021 r. odbędzie się dzień polski, na który zostali zaproszeni wszyscy opiekujący się Drogą św. Jakuba w Polsce.
Wydarzeniem zebrania PJ będzie pielgrzymka piesza do Szczepanowa, do sanktuarium św. Stanisława, którą zaplanowano w sobotę 19 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem: „Moja Droga”. Pielgrzymka rozpocznie się 19 września o godz. 14 przy kościele farnym w Brzesku. W sanktuarium św. Stanisława przewidziana jest Msza św. po dotarciu pielgrzymów na miejsce. Wędrówka odbędzie się szlakiem jakubowym.
W niedzielę 20 września po Mszy św. odbędzie się szkolenie opiekunów Drogi św. Jakuba w Polsce. Jednym z nich jest od kilku lat Zdzisław Bielawski z Lwówka Śląskiego. – Opiekuję się odcinkiem Via Regia ze Złotoryi do Lwówka Śląskiego. W pierwszej kolejności moim zadaniem jest troska o to, żeby pielgrzym się nie zgubił w drodze. Chodzi więc o odpowiednie oznakowanie szlaku. Sytuacja bywa tak dynamiczna, że trzeba to kontrolować. W ubiegłym roku zrobiono mnóstwo prac w Złotoryi przy drogach, m.in. wymieniono wszystkie latarnie, na których znajdowały się oznaczenia Camino. Znikły znaki! Trzeba było je umieścić tam z powrotem. Ja znam drogę jak własną kieszeń, ale pielgrzym nie. Jeśli nie widzi znaku, denerwuje się, zawraca, szuka, znów się denerwuje i bywa, że rezygnuje. Owszem, jest GPS, ale tradycyjne oznakowanie Camino na swoją niezastąpioną wartość – mówi pan Zdzisław, który przygotował dla pątników drewniany medalion z muszlą św. Jakuba. – Ofiarowuję go pielgrzymom na pamiątkę przejścia odcinka, którym się opiekuję – dodaje pan Zdzisław.
W spotkaniu biorą udział członkowie Bractw św. Jakuba.Opiekun szlaku podkreśla, że dobrze przygotowana droga pomaga w osiągnięciu duchowego celu, jaki sobie stawia pielgrzym. – Gościłem w moim biurze we Lwówku różnych pątników. Jednego aż z Tajlandii, byli też z Niemiec, Belgii, Francji. Dogadywałem się z nimi dzięki internetowym translatorom. Rzadko się zdarza, że idzie cała grupa. W większości ludzie wędrują samotnie, czasem z towarzyszem – mówi pan Zdzisław.