Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej 19 września świętowała ćwierćwiecze istnienia.
Uroczyste obchody 25-lecia działalności Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej rozpoczęły się Mszą św. w tarnowskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża. Uczestniczyli w niej prezesi niemal 200 parafialnych oddziałów wraz pocztami sztandarowymi i zaproszeni goście, m.in. Urszula Furtak, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, oraz prezesi AK z diecezji przemyskiej, bielsko-żywieckiej, zielonogórsko-gorzowskiej i krakowskiej, a także delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej.
W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił o poszukiwaniu prawdziwego i pełnego oblicza Kościoła, który nie jest łatwo odnaleźć w naszym życiu, i to jest problem nie tylko tych, którzy walczą dzisiaj z Kościołem.
- Odkrywanie pełnego i prawdziwego oblicza Kościoła jest naszym podstawowym zadaniem, gdyż on wzmacnia nas i daje nam radość w wierze. Stowarzyszenia i ruchy katolickie stanowią żywe bogactwo Kościoła i ukazują jego świeży obraz, a także dynamikę życia - mówił biskup, przywołując także wezwanie z listu, jaki skierował do członków Akcji Katolickiej z okazji świętowania jubileuszu, by byli siłą napędową Kościoła tarnowskiego.
- Nie jest tak, że ten świat z różnymi instytucjami, ze współczesną kulturą, zagrażającą przede wszystkim człowiekowi, jest w stanie nas stworzyć i ostatecznie ukształtować. To my jesteśmy Bożym ziarnem zasianym w glebę tego świata, aby ten świat przemieniać, aby był on bardziej Boży i bardziej ludzki - dodał biskup, wskazując, że aby tak się stało, potrzeba w nas owocnego słuchania słowa Bożego oraz zakorzenienia w Chrystusie i Jego Ewangelii.
Podkreślał siłę jedności i apelował o modlitwę o nią. - Mamy świadomość tego, że działalność i aktywność Akcji Katolickiej nie służy tylko jej członkom. Stowarzyszenie to służy Bogu i Kościołowi. Cele Akcji Katolickiej to cele wspólnoty Kościoła. Dlatego tak bardzo zasadnicza jest troska o jedność i spójność w działaniu na wszystkich szczeblach Kościoła, od hierarchii począwszy poprzez wszystkie istniejące w Kościele grupy, wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia. Pierwszym naszym zadaniem - duszpasterzy i wiernych świeckich - jest modlitwa o jedność - mówił, tłumacząc, że to brak jedności znacząco osłabia wspólnotę Kościoła.
Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes". Beata Malec-Suwara /Foto GośćBiskup Andrzej Jeż zachęcał do zastanowienia się, jak najlepiej spożytkować potencjał, jaki mamy w parafiach. - Działając razem, w jedności i umiejąc zgodnie współpracować, możemy osiągnąć o wiele więcej i lepiej. Jedność jest siłą bardzo potrzebną, zwłaszcza na obecne czasy. Jedność Kościoła jest siłą potrzebną w konfrontacji ze współczesnym światem, którzy rzuca Kościołowi tak wiele trudnych wyzwań - wyjaśniał, zauważając, że być może dla Kościoła przyjdą jeszcze trudniejsze czasy niż dotychczas.
Czytaj dalej na następnej stronie.