GN 43/2020 Archiwum

Miejsce pod zasiew

– Kiedy 17 sierpnia pielgrzymi wychodzą z Tarnowa na 9-dniowy szlak, już zaczynamy myśleć, co będzie się działo za rok – przyznaje ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT.

Inna od poprzednich, 38. Piesza Pielgrzymka Tarnowska zakończyła się 25 sierpnia. – Nie było na niej tego zwykłego, naturalnego dla pielgrzymki rozgardiaszu, gwaru. Była spokojna, nawet cicha. Dzięki temu, moim zdaniem, wszystko, co miało wybrzmieć, rezonować religijnie i duchowo, wybrzmiało.

Gdybym miał zrobić ranking moich najlepszych pielgrzymek, w których wziąłem udział, to ta ostatnia byłaby w „top 3”, w ścisłej czołówce, jeśli nie najlepsza – przyznaje Jerzy Zgłobica z Tarnowa, wieloletni pielgrzym. O tym, jakie było to pielgrzymowanie, dyskutowali kierownicy pielgrzymki i przewodnicy 15 września w Zabawie. – Po pielgrzymce pielgrzymka idzie dalej. To jest dzieło wspólnotowe. Uczy nas odpowiedzialności za siebie nawzajem, za to dzieło, za umiejętność bycia w drodze – mówi ks. Szostak. W Zabawie, jak i wielu innych miejscowościach, trwały akurat wykopki. – Sąsiad tu zbiera ziemniaki. Nie tylko po to, aby je schować do piwnicy, ale by zrobić miejsce pod nowy zasiew. My gromadzimy się w tym samym celu – dodaje ks. Szostak.

Obecny na spotkaniu bp Stanisław Salaterski mówi, że uwag krytycznych było niewiele. Jest za to wielki potencjał i ogrom dobra, który dzieje się na pielgrzymce i przez pielgrzymkę. – Każdy dzień był skoncentrowany na spotkaniu z Jezusem, na przyjmowaniu Jego łaski, ale coraz w to nowej formie. Wasza kreatywność, pomysłowość pokazuje, że chrześcijaństwo ciągle ma nowe środki i możliwości wyrazu. Trzeba tylko, aby każdy podzielił się tym, co Bóg w nim złożył. Pielgrzymka zaprzecza twierdzeniu, że Kościół jest skostniały. Drodzy pielgrzymi, szacunek dla waszej wierności Kościołowi, dla waszej pomysłowości, dla waszego twórczego dzielenia się wiarą, dla waszej służby siostrom i braciom. Gdyby to się udało przenieść do parafii, to owocowanie byłoby pełne – zachęca bp Stanisław Salaterski. Duchowy program kolejnej pielgrzymi przygotuje ks. dr Michał Dąbrówka, a poświęcony ma on być Eucharystii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama