GN 43/2020 Archiwum

Tu i teraz głoście Ewangelię przejdź do galerii

11 lektorów zostało ceremoniarzami i animatorami liturgicznymi w kościele pw. św. Antoniego w Krynicy-Zdroju.

W środę 23 września 11 lektorów z rejonu krynickiego zostało pobłogosławionych do pełnienia funkcji ceremoniarza i animatora liturgicznego.

Uroczystość miała miejsce w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Krynicy-Zdroju. Przewodniczył jej proboszcz tamtejszej parafii ks. prał. Jan Wnęk, który razem z ks. Sylwestrem Brzeźnym, duszpasterzem LSO Diecezji Tarnowskiej, wręczył krzyże nowym ceremoniarzom.

Ks. Brzeźny wygłosił również kazanie, w którym wskazał na dwa ważne zwroty wypowiadane przez kapłana w czasie sprawowania Eucharystii: „Pan z wami” oraz „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Pierwszy z nich, jak podkreślał, ma nam uświadomić, że nie jesteśmy sami.

- To nie jest tylko zwyczajny wstęp do Mszy świętej. To nie są tylko słowa, tak jak witamy się chrześcijańskim pozdrowieniem „Szczęść Boże” czy „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. To nie jest takie mszalne powitanie. To są słowa, które mają mi uświadomić, że tu i teraz, już od samego początku jest ze mną Pan. Ksiądz proboszcz wprowadzając nas do dzisiejszej liturgii o tym właśnie nam mówił, że tu i teraz, w tym momencie, jako wspólnota, nie jesteśmy sami. Razem z nami jest Pan. On przychodzi do nas przez Słowo. On przychodzi w znakach. On przychodzi w postawach i gestach. On wreszcie przyjdzie do nas pod postacią chleba i wina, i w sposób rzeczywisty przyjmiemy Jego ciało i krew. On jest z nami. Nie jesteśmy sami - mówił ks. Brzeźny.

Nawiązując z kolei do odczytanego fragmentu Ewangelii o posłaniu Dwunastu, pouczał, że zadaniem każdego i każdej z nas jest radosne głoszenie Dobrej Nowiny. - Choćbyśmy nawet zostali tu w kościele, choćbyśmy nigdzie stąd nie wyszli, to jesteśmy posłani, żeby nawet tu i teraz głosić to radosne orędzie o tym, że Bóg jest z nami. Takie zadanie dostali apostołowie. Takie zadanie dostali uczniowie Jezusa Chrystusa. Takie zadanie otrzymuje każdy chrześcijanin. Wszyscy mamy być misjonarzami w naszych szkołach, w naszych zakładach pracy, w naszych sąsiedztwach, w naszych domach. To właśnie tam mamy zanieść Boga. Bo do tego jesteśmy posłani - podkreślał.

Po Mszy świętej ks. Proboszcz polecił nowych ceremoniarzy opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy w czasie modlitwy nowennowej. A po zakończeniu uroczystości skierował do nich kilka ważnych słów.

- Nie ma nic lepszego jak służba Panu Bogu. I kimkolwiek będziecie w życiu, to jak Panu Bogu będziecie służyć, to i On was w opiece miał będzie. Zawsze. I wszystko będzie w waszym życiu się układało - podkreślał ks. Wnęk.

- I wiecie co pomyślałem sobie? Zaskoczę was, bardzo was zaskoczę: jeden z was mnie zastąpi. I ja się będę o to modlił. I chcę mu powiedzieć tylko: nie bój się, bo warto. A modlitwę obiecuję - dodał.

Nowi ceremoniarze zasilą szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza w Krużlowej, Łosiach, Mochnaczce, Ptaszkowej i Królowej Górnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama