Nowy numer 24/2021 Archiwum

Porąbka Uszewska. Polskie Lourdes

Kiedy w 1900 roku miejscowy wikariusz ks. Jan Palka wrócił z pielgrzymki z Lourdes, tak był zachwycony tym miejscem i objawieniami, że z wiernymi wybudowali lurdzką grotę.

Księdzu Palce podobało się tak samo miejsce, jak i zafascynowany był samymi objawieniami w massabielskiej grocie, jak i cudami, które Bóg za wstawiennictwem Maryi działał.

Przywiózł z Lourdes model gipsowy groty, butelkę wody i mocne pragnienie w sercu, które udało mu się z miejscowymi parafianami zrealizować. W 1904 roku na wzgórzu Godów stanęła w Porąbce Uszewskiej grota lurdzka.

- Wybudowanie i poświęcenie groty dało początek ożywieniu pobożności maryjnej w parafii i okolicy. Wierni zaczęli przybywać tu indywidualnie, z rodzinami i grupowo. Tak było, i tak jest do dzisiaj - mówi ks. Józef Golonka, kustosz sanktuarium.

Porąbka Uszewska. Polskie Lourdes   Uroczystości, procesja przy grocie. Świecznik też podobny jest do tego z Lourdes. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Matka Boża z Lourdes czczona jest w Kościele szczególnie w lutym. Obchodzimy w Jej wspomnienie Światowy dzień Chorego. W Porąbce Uszewskiej także jest to uroczysty i wyjątkowy dzień. Jednak doświadczenie pokazywało, że do tego miejsca pielgrzymi ściągali cały rok. - W związku ze wzrostem liczby pielgrzymów ciągnących do groty zrodziła się potrzeba wystarania się dla nich możliwości zyskania odpustu. Dnia 30 stycznia 1968 roku ks. Kazimierz Zatorski skierował do kurii pismo z prośbą o powiększenie liczby dni związanych z możliwością zyskiwania odpustów. Zezwolenie z dnia 25 marca 1969 roku głosiło, że „wierni będą mogli zyskiwać odpust w tym dniu w Grocie lub w razie niepogody w kościele parafialnym w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, obchodzoną tu w pierwszą niedzielę października”.

Porąbka Uszewska. Polskie Lourdes   Program odpustu. arch. sanktuarium w Porąbce Uszewskiej

Tegoroczny odpust odbędzie się w dniach od 2 do 4 października. - Uroczystości planujemy w grocie i na placu przed nią, stąd nie powinno być większych perturbacji z zachowaniem ograniczeń związanych z epidemią. Serdecznie zapraszamy! - zachęca ks. Józef Golonka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama