Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nowy Sącz, Poręba Mała. Woda i powietrze

W nowosądeckiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Porębie Małej troska o ekologię to nie tylko piękne hasło.

Papież Franciszek mówi o ekologii integralnej. W przyrodzie wszystko ze sobą jest powiązane, stanowi jeden organizm.

Potrzebna jest kontemplacja, by dostrzec w zasobach coś więcej niż tylko surowiec i współczucie, by zauważyć brata i siostrę, ich potrzeby i nie marnować niepotrzebnie tego, co daje nam przyroda.

W dzień św. Franciszka w kaplicy w Porębie Małej rozdawane były ulotki z informacjami o tym, jak chronić nasze zasoby, szczególnie wodę. Parafianom parafialny zespół Caritas, który podejmuje działalność także proekologiczną, rozdawał też perlatory do wody. Przy samej kaplicy, dzięki współpracy Caritas ze Światowym Ruchem Katolików na Rzecz Środowiska, umieszczono duży zbiornik na deszczówkę.

Nowy Sącz, Poręba Mała. Woda i powietrze   Zbiornik na deszczówkę przy kaplicy. porebamala.pl

Przy kaplicy został zamontowany również ekosłupek, czyli urządzenie, które w systemie ciągłym, całodobowo monitoruje jakość powietrza. Mieszkańcy dzielnicy mogą pobrać aplikację na telefon, i za jej pomocą, bądź bezpośrednio na stronie KRAJOWY INDEKS POWIETRZA sprawdzić jaki jest stan powietrza, w tym zawartość trzech typów  pyłów w powietrzu, którym oddychamy na terenie dzielnicy. Poza tym urządzenia pomiarowe na słupku przekazują informacje o temperaturze powietrza, ciśnieniu atmosferycznym i wilgotności.

- Celem tych działań jest wdrożenie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii. Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani, by chronić nasz wspólny dom by korzystać z niego odpowiedzialnie - mówi ks. Janusz Michalik, proboszcz parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama