GN 43/2020 Archiwum

Borzęcin. Zielnik Polski z Janem Pawłem II

16 października w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się koncert muzyki związanej z pobożnością ludową w wykonaniu Joanny Słowińskiej.

Projekt „Zielnik Polski” to koncert polskiej muzyki związanej z pobożnością i tradycjami ludowymi zrealizowany w świetnym wykonaniu wokalnym (Joanna Słowińska), orkiestrowym (Stanisław Słowiński Chamber Orchestra) w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie, w wykonaniu pierwszej damy polskiego folku - Joanny Słowińskiej. "Zielnik Polski" jest dziełem monumentalnym, które jednocześnie nie traci kameralności i naturalności; utworem wyrafinowanym formalnie, będącym zarazem bliską, liryczną opowieścią.

"Zielnik polski" - to forma kantatowa, której poszczególne części muzyczne poprzedzone będą narracją aktorską przywołującą fragmenty pism, kazań, encyklik, poezji Jana Pawła II - w bezpośredni sposób zapowiadającą i komentującą poszczególne odsłony utworu.

„Zielnik” w warstwie literackiej to kalendarz współistniejących ze sobą: rygorów pór roku i dorocznej obyczajowości (Wielki Tydzień, Zielone Świątki, Zielna, Siewna itd.), interpretacje zakorzenionych w tradycji wątków hagiograficznych (m.in. św. Stanisław, św. Brat Albert). „Zielnik Polski” stanowić będzie pełną gamę muzycznych, barw i odniesień do otaczających nas znaków sfer sacrum i profanum.

Koncert odbędzie się 16 października o godz. 19 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie. Jego organizatorem jest Fundacja "Auxilium" z Tarnowa. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama