Nowy numer 49/2022 Archiwum

Diecezja. Kolejne dwie śmierci (INFORMACJA O POGRZEBACH)

Kolejne dwa zgony wśród kapłanów związanych z diecezją tarnowską. Zmarli ks. Wincenty Krzyżak i ks. prał. Stanisław Ryba

Ksiądz Stanisław Ryba urodził się 29 czerwca 1940 roku w Lipinach koło Pilzna, jako syn Stanisława Ryby i Eleonory z domu Micek. W roku 1959 zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Pilźnie. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie w latach 1959 – 1965. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. bp. Jerzego Ablewicza.

Ksiądz Stanisław Ryba jako wikariusz pracował parafiach Nowa Jastrząbka, Tarnów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Tarnów, pw. MB Szkaplerznej. Był także wikariuszem w Dębicy. W 1981 roku został proboszczem parafii Tylmanowa. W 1987 roku zaś został mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Sędziszowie Małopolskim (dziś diecezja rzeszowska), który to urząd pełnił do 2010 roku. Ostatnio mieszkał w Domu dla Księży im św. Józefa w Tarnowie. Zmarł 16 października. Miał 80 lat.

Ksiądz Wincenty Krzyżak urodził się 9 kwietnia 1941 roku w Żmiącej. Po maturze w Nowym Sączu wstąpił do seminarium. W 1965 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Tymowa, Mielec–Rzochów i Rajbrot. Następnie był duszpasterzem w diecezji szczecińsko–kamieńskiej, a później w Austrii i w Niemczech.

Informacje o pogrzebach obu kapłanów podamy w późniejszym terminie.

Uroczystości pogrzebowe:

Msza święta pogrzebowa ks. Stanisława Ryby będzie celebrowana w kościele parafialnym w Pilźnie w poniedziałek (19 października) o godz. 13, a następnie ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Msza święta pogrzebowa ks. Wincentego Krzyżaka będzie celebrowana w kościele parafialnym w Żmiącej w poniedziałek (19 października) o godz. 14.30, a następnie ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy