GN 48/2020 Archiwum

Zmarł ks. Aleksander Zapalski

Był emerytowanym proboszczem parafii Góra Świętego Jana. Od 2015 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

W niedzielę 18 października 2020 roku zmarł ks. Aleksander Zapalski – emerytowany proboszcz parafii Góra Świętego Jana, od 2015 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Miał 91 lat. Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele parafialnym w Wilkowisku w czwartek 22 października o godz. 14.

Ks. Aleksander Zapalski urodził się 18 marca 1929 roku w Wilkowisku, jako syn Józefa i Marii z domu Lach. Egzamin dojrzałości złożył w 1949 roku w Limanowej. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 9 maja 1954 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Straszęcin (od 5 sierpnia 1954 roku), Tymowa (od 15 lipca 1958 roku), Ocieka (od 1 sierpnia 1962 roku) i Góra Świętego Jana (od 1 sierpnia 1964 roku). W dniu 13 lutego 1965 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Tymbark. Urząd proboszcza parafii Góra Świętego Jana  pełnił do 15 czerwca 1993 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta.

Od 1 września 2015 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 12 grudnia 1967 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 2 grudnia 1978 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama