Nowy numer 48/2020 Archiwum

Melsztyn. Zamek z widokiem

Zakończony został trzeci etap prac przy częściowej odbudowie zamku w Melsztynie. Mur wieży podniesiony został do wysokości przeszło siedmiu metrów.

Mury wieży podniesione zostały już do wysokości przeszło siedmiu metrów. Już teraz jest stamtąd piękny widok na Pogórze i Beskid Sądecki. Pozostaje nam jeszcze dobudowanie dwóch kondygnacji wieży i urządzenie na końcu platformy widokowej. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku - mówi burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Melsztyn. Zamek z widokiem   Widok z zamku. arch. UM Zakliczyn

Częściowo odbudowywany jest zamek w Melsztynie i wznoszona jest wieża dawnej warowni. Po przeprowadzeniu w 2017 r. badań archeologicznych wykonano najpilniejsze prace konserwatorskie zabezpieczające ruiny zamku, a także sklepienie i strop nad parterem. Powstało pomieszczenie, które w przyszłości wykorzystane może być na cele wystawiennicze. Trzeci etap prac zrealizowano w tym roku. Pozyskano na nie – podobnie jak do poprzednich etapów - dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie blisko 400 tys. zł (cały trzeci etap kosztował prawie pół miliona zł).

Melsztyn. Zamek z widokiem   Widok z zamku. arch. UM Zakliczyn

Łącznie w latach 2017 – 2020 na odbudowę zamku w Melsztynie samorząd Gminy Zakliczyn wydatkował kwotę blisko 1,2 mln zł, z czego ponad 850 tys. zł pochodziło ze  środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (70% dofinansowania). - Warto zauważyć, że w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej opracowań i reportaży dotyczących ruin zamku w Melsztynie. Popularność Melsztyna wiąże się także z serialem historycznym „Korona Królów”, w którym jednym z głównych bohaterów jest Jaśko z Melsztyna - dodaje burmistrz Chrobak.

Melsztyn. Zamek z widokiem   Fragment zamku. arch. UM Zakliczyn
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama