Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zmarł ks. Stanisław Gutowski

Był emerytowanym proboszczem parafii Okocim i rezydentem Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

We wtorek 27 października 2020 roku zmarł ks. Stanisław Gutowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu i rezydent Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Okocimiu będzie celebrowana w sobotę (31 października) o godz. 11, po której ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. Stanisław Gutowski urodził się 30 kwietnia 1937 roku w Połomiu Dużym koło Nowego Wiśnicza, jako syn Józefa i Rozalii z domu Brzegowy. W roku 1955 złożył egzamin dojrzałości w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 29 czerwca 1961 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Nowy Sącz – Matki Bożej Bolesnej  (od 8 lipca 1961 roku), Złockie (od 1 sierpnia 1965 roku), Żabno (od 30 sierpnia 1968 roku) oraz Okocim (od 20 lutego 1974 roku).

W dniu 26 września 1977 roku został mianowany na urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, który pełnił do 18 sierpnia 2007 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Od 2018 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ponadto pełnił obowiązki dekanalnego duszpasterza trzeźwości w dekanacie Brzesko oraz penitencjarza Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1979 diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w roku 1985 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W roku 2003 został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Bocheńskiej. W 2018 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Brzeska. Tytuł nadała mu Rada Miejska w Brzesku, na wniosek społeczności Okocimia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast