Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tarnowianinie, wywieś flagę już 30 października

Z takim apelem do mieszkańców miasta zwrócili się lokalni działacze patriotyczni.

Tarnów w wyniku bezkrwawego przewrotu wojskowego jako jedno z pierwszych miast w Polsce 30 października 1918 roku odzyskał niepodległość.

W tym roku z powodu panującej pandemii i ograniczeń w życiu publicznym rocznica ta nie będzie mogła być świętowana jak zazwyczaj. Stąd też tarnowskie środowiska patriotyczne zaapelowały do tarnowian  mieszkańców okolic Tarnowa, by Święto Niepodległości uczcili już dzisiaj i od 30 października do 11 listopada wywiesili na swoich domach i na zewnątrz mieszkań biało-czerwone flagi.

O aktywne przyłączenie się apelu zwrócono się także do parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych, władz samorządowych i radnych wszystkich szczebli samorządu – od osiedlowego po wojewódzki, dyrektorów i kierowników wszystkich instytucji publicznych, proboszczów parafii, przedsiębiorców a także administratorów nieruchomości prywatnych i spółdzielczych oraz wszystkich innych zarządców budynków.

"Zawieszając ją już pod koniec października i nie zdejmując między tymi datami, podkreślimy pionierski wkład naszej lokalnej wspólnoty w odzyskanie realnej niepodległości przez Polskę. To w Tarnowie, jako pierwszym, spełnione zostały marzenia kilku pokoleń naszych rodaków o państwie nareszcie wolnym od zaborców. Zademonstrujmy dumę z tego faktu. Świadomość tego dziedzictwa powinna łączyć nas - mieszkańców Tarnowa i ziemi tarnowskiej - ponad wszelkimi podziałami, pozwalając stawać się lepszymi Polakami i bliźnimi" - napisano w apelu.

"Tym aktem podkreślimy także, że mimo wielu wewnętrznych różnic, a nawet konfliktów, szacunek dla narodowej wspólnoty i wspólnego państwa oraz dziedzictwa ciągle nas łączy" - zaapelowali organizatorzy. - "Nawiążmy do szlachetnej tradycji i spuścizny „Pierwszych Niepodległych”: niech sztafeta dołączania do zjednoczonej w niepodległym państwie narodowej wspólnoty, rozpocznie się jak przed stu dwu laty, od Tarnowa właśnie" - dodali.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama