Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ósmoklasiści z Trzciany posprzątali groby w kwaterze wojennej

Młodzi robią to od lat, ale w tym roku zorganizowali się sami, prosząc jedynie rodziców o pomoc.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im św. Jana Kantego w Trzcianie co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych od lat porządkują groby w kwaterach wojennych na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Pochowani są w nich żołnierze niemieccy, rosyjscy i austriaccy polegli w czasie I wojny światowej oraz ppor. Michał Łukaszewicz, który zginął podczas Kampanii Wrześniowej - 6 września 1939 roku - w okolicach Trzciany.

Ósmoklasiści z Trzciany posprzątali groby w kwaterze wojennej   Grób ppor. Michała Łukaszewicza, dowódcy plutonu czołgów Vickers 121 Kompani Czołgów Lekkich. FB ks. Krzysztof Ceglarz

- Społeczność szkolna postawiła temu bohaterowi na cmentarzu obelisk już w latach 70., a więc w czasach komunistycznych, kiedy o żołnierzach Kampanii Wrześniowej raczej nie pamiętano. Młodzież opiekuje się jego grobem od lat - mówi dyrektor placówki Andrzej Kącki.

- Czasy pandemii utrudniły nam to w tym roku bardzo, ponieważ wolno było pójść na cmentarz tylko w pięć osób, a ponadto młodzież obowiązuje zakaz wychodzenia z domu do południa. Trudno było w tej sytuacji cokolwiek zrobić. Dlatego jestem pod ogromnym wrażeniem, że uczniowie klasy ósmej zorganizowali się sami i poprosili swoich rodziców, z którymi przyszli dzisiaj na cmentarz. Nie łamiąc przepisów pięknie uporządkowali groby, którymi szkoła opiekuje się od lat. Jestem z nich dumny - dodaje dyrektor.

Dumny z postawy młodzieży jest także katecheta ks. Krzysztof Ceglarz, który o inicjatywie uczniów napisał w mediach społecznościowych. Pod wpisem posypały się brawa i lajki dla młodych. "Chylę czoła przed taką młodzieżą. Super wychowanie godne podziwu brawo!", "Do twarzy tej młodzieży z grabiami i miotłą. Jak to dobrze, że potrafią obsługiwać takie narzędzia, a nie tylko telefon komórkowy. Brawo!", "Więcej takiej młodzieży" - pisali komentujący.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama