Do 2 listopada mamy zakaz wstępu na nekropolie. Ale nie na wszystkie.
- Warunkiem zyskana odpustu jest nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych, z zachowaniem warunków ogólnych tj. stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego, modlitwa "Wierzę", "Ojcze nasz" i dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Warunek nawiedzenia cmentarza możemy spełnić także w katedrze schodząc do krypty biskupów tarnowskich, odmawiając tam modlitwę za zmarłych - przypomina ks. prał. Adam Nita, kustosz tarnowskiej katedry.
Takich miejsc w diecezji, gdzie spoczywają zmarli, jest naprawdę dużo i nie są one zlokalizowane na parafialnych czy komunalnych cmentarzach, na których obowiązuje zakaz wstępu.
Nagrobek przy kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy. Plac wokół świątyni to też cmentarz. Tu leżą zmarli. Lidia Kolbusz /FBO tym, gdzie w Nowym Sączu znajdują się takie miejsca, pisze w mediach społecznościowych Jakub Bulzak, nauczyciel historii w I LO w Nowym Sączu. "Podaję listę miejsc, gdzie w Nowym Sączu znajdują się »cmentarze«, gdzie spoczywają szczątki naszych przodków, choć mało kto o tym pamięta, a i nagrobków już raczej nie ma: jezuicki kościół pw. Ducha Św.: pod kościołem są krypty norbertanów i mieszczan, podobnie jak plac kościelny jest dawnym cmentarzem (pod brukiem leżą kości zmarłych); bazylika św. Małgorzaty - krypty pod kościołem i mogiły przykryte płytami placu kościelnego; od Kapliczki Szwedzkiej w stronę Plant rozciągał się cmentarz przy kościele św. Walentego; skwer przed Ekonomem - cmentarz kościoła św. Wojciecha, gdzie później grzebano ofiary zarazy; w Biegonicach przy Elektrodowej był cmentarz epidemiczny. Tam wszędzie w ziemi pozostały szczątki pochowanych, tam można ich odwiedzić i spełnić siódmy uczynek miłosierny co do duszy" - pisze Jakub Bulzak.
Takie miejsca znajdziemy niemal w każdej parafii, szczególnie w tych starszych. "Jest taki cmentarz w Dębicy, gdzie można przyjść i w chwili zadumy pomodlić się za tymi, którzy już odeszli do domu Pana. Plac przy kościele Świętej Jadwigi w Dębicy" - pisze w mediach społecznościowych dębiczanka Lidia Kolbusz.
Przypomnijmy, że w tym roku, ze względu na obostrzenia w związku z pandemią, Stolica Apostolska wydała dekret stanowiący, że odpusty za zmarłych można uzyskać przez cały listopad.