Nowy numer 17/2024 Archiwum

Powstał nowy punkt ARKI - w Szczucinie

Stało się to możliwe dzięki specjalistom pochodzącym z tej parafii, którzy bezinteresownie zaoferowali swoją fachową pomoc.

Przy szczucińskiej parafii powstał nowy punkt poradni specjalistycznej "ARKA". Stało się to możliwe dzięki specjalistom pochodzącym z tej parafii, którzy bezinteresownie zaoferowali swoją fachową pomoc. Jest to ksiądz psycholog, psycholog świecki, pedagog i doradca ds. rodziny. Wszyscy po specjalistycznych studiach i jak na Arkowe standardy przystało – z chrześcijańskim systemem wartości.

- W ciągu minionego roku zgłosiło się do nas wiele osób z chęcią pomagania. To opatrznościowe, bo i tych, którzy potrzebują dziś pomocy nie brakuje. Do naszych poradni przychodzi coraz więcej osób młodych, nie radzących sobie z sytuacją zamknięcia, pracy i nauki zdalnej. Widzimy, że pojawia się jakiś nowy problem, którego wcześniej nie było, wywołany pandemią i zamknięciem w domach. Różnego rodzaju lęki pojawiają się dzisiaj w sposób nasilony. Do rangi bardzo trudnych spraw urastają takie, które w normalnych warunkach nie były aż tak wyolbrzymione - zauważa ks. Józef Partyka, szef sieci poradni specjalistycznych i telefonu zaufania ARKA.

Cztery poradnie ARKI działające na terenie diecezji tarnowskiej – w Tarnowie, Bochni, Mielcu i Szczucinie – posiadają zintegrowany system rejestracji. Wystarczy zadzwonić na jeden numer 14/692 02 93 i otrzymamy pełną informację na temat najbliższego terminu do danego specjalisty.

- Czasem komuś bardziej odpowiada bliższa lokalizacja, a innym razem szybszy termin wizyty. Wyszliśmy z założenia, że dzisiaj przy dość dużej mobilności ludzi przejechanie 30 km dalej, żeby uzyskać pomoc bezpłatnie, ale niemalże prawie od ręki, nie będzie stanowić problemu. I to zaczęło się sprawdzać. Zdarza się też, że ktoś przyjeżdża ze Szczawnicy czy Krościenka do Tarnowa, ponieważ odpowiada mu to, że umawiamy się na konkretną godzinę. Ponadto, jeśli zdarzy się, że psycholog, który miał przyjmować, rozchorował się i nam to zgłosi, to mamy czas, żeby odwołać tę wizytę, żeby ktoś niepotrzebnie nie wychodził nawet z domu. To banalnie proste sprawy, które bardzo uporządkowały nam funkcjonowanie ARKI. Poza tym dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zadbać o anonimowość osób korzystających z poradni, ponieważ tak są umawiane, żeby się rozminęły - tłumaczy ks. Józef Partyka.

Katolicka poradnia specjalistyczna i telefon zaufania ARKA działa w diecezji tarnowskiej od prawie 40 lat. Pomoc świadczy nieprzerwanie, codziennie i bezpłatnie dzięki dziesiątkom wolontariuszy. Korzystać z niej mogą nie tylko katolicy, ale także osoby deklarujące się jako niewierzące, nie tylko mieszkające na terenie diecezji tarnowskiej, ale także spoza niej. Punkty ARKI w Mielcu czy Szczucinie zlokalizowane są na styku różnych diecezji. Nikt nikogo nie pyta, skąd są osoby umawiające się do specjalistów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy