Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kolędnicy misyjni pomogli przedszkolakom z RŚA

W Ndolobo uroczyście otwarto placówkę, do której będzie uczęszczało 50 dzieci.

W poniedziałek 9 listopada 2020 roku - informuje Małgorzata Kiedrowska, tarnowska misjonarka świecka - rozpoczął się rok szkolny w nowym przedszkolu w Ndolobo. Mszy świętej przewodniczył biskup Rino. Dla całej wioski liczącej około 1,5 tys. mieszkańców, która stanowi część parafii Bagandou, było to ogromne wyróżnienie, zwłaszcza, że w tym tygodniu diecezja Mbaïki przeżywa jubileusz 25-lecia istnienia.

Dzięki pomocy finansowej Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej w roku szkolnym 2020/2021 do przedszkola będzie uczęszczało 50 uczniów w wieku 3-6 lat. - Dzieci otrzymały piękne, pomarańczowo-granatowe mundurki szkolne, w których wyglądają bardzo elegancko. W świeżo wyremontowanym i odmalowanym budynku, przy siedmiu stolikach i kolorowych krzesłach zrobionych przez miejscowego stolarza Amosa, będą uczyły się czytać i pisać, by mieć szansę na spełnienie marzeń o lepszym jutrze. Przedszkolaki będą też dostawały ciepły posiłek, by nie zabrakło im energii do zabawy - informuje pani Małgorzata.

Wielką radość sprawiły dzieciom zabawki, które zostały kupione dzięki akcji zorganizowanej przez grupę misyjną z parafii w Świdniku.

Podczas inauguracji nowego przedszkola.   Podczas inauguracji nowego przedszkola.
Małgorzata Kiedrowska

- Rada rodziców wybrała jako patrona przedszkola Święte Dzieci Fatimskie - Franciszka i Hiacyntę, aby czuwały nad ich pociechami i wypraszały wszelkie potrzebne łaski dla wzrastania dzieci w miłości, bezpieczeństwie i pokoju - dodaje misjonarka.

Nie wszystko jednak jest kolorowe, są też troski i kłopoty. - Nie mamy kadry przedszkolnej, gdyż w całej wiosce jest niewiele kobiet, które umieją czytać i pisać. Ciągle bezskutecznie szukamy kogoś do pomocy. Patrząc perspektywicznie, mamy nadzieję, że absolwenci naszego przedszkola, którzy dzisiaj z promiennym uśmiechem na twarzach bawią się zabawkami i z zaciekawieniem słuchają bajek opowiadanych przez swoją panią, w przyszłości powrócą, by w duchu odpowiedzialności przekazywać wiedzę i kształtować kolejne pokolenia - mówi pani Małgorzata.

Dodajmy, że pani Małgorzata jest świecką misjonarką posłaną do Republiki Środkowoafrykańskiej przez diecezję tarnowską, gdzie od kilku lat podejmuje działania na polu edukacyjnym. - Misja pw. św. Piotra w Bagandou, której część stanowi Ndolobo, jest prowadzona przez ks. Piotra Boracę i ks. Romana Marka. Przedszkole powstało dzięki staraniom ks. Piotra. Na terenie Bagandou znajduje się znany szpital wybudowany i prowadzony z funduszu kolędników misyjnych - mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor wydziału misyjnego tarnowskiej kurii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama