Grybów. Obraz w każdym domu

Parafia w Grybowie rozprowadza wśród wiernych wizerunki grybowskiej Matki Bożej Przedziwnej.

W parafii można zaopatrzyć się w aż 12 wzorów wizerunku, o różnych formatach, technikach wykonania. Dostępne są na zamówienie również obrazy wykonane przez sądeckiego artystę Bernarda Wójcika, autora otoczonego kultem obrazu św. Rity z sanktuarium w Nowym Sączu.

- Od dwóch tygodni mamy dostępne te obrazy i w tym czasie już ponad 100 wizerunków trafiło do domów wiernych. Akcja wzięła się stąd, że ostatnio wizerunki naszej Matki Bożej rozprowadzane były dawno, 20, a nawet 30 lat temu. Te, które są w domach, są zniszczone, wypłowiałe (szczególnie, że kiedyś technika wykonania była nie najlepsza), a w wielu gospodarstwach naszej Matki Bożej po prostu nie ma, dlatego chcieliśmy zachęcić, zaprosić, by wierni zechcieli mieć naszą Orędowniczkę u siebie - mówi ks. prał. Ryszard Sorota, proboszcz parafii. Tym bardziej, że kult MB Przedziwnej w Grybowie jest bardzo mocny.

Są właściwie trzy znaki „firmowe” Grybowa: bazylika, patronka miasta św. Katarzyna i MB Przedziwna.

- Dzieje obrazu Matki Bożej Przedziwnej w Grybowie są dużo starsze od bazyliki i sięgają początków parafii, która powstała wraz z lokacją miasta w 1340 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Jak podaje ks. Władysław Wojtoń, jeden z pierwszych badaczy kultu Grybowskiej Matki, w pierwszym miejscowym kościele parafialnym (ok. 1340-ok. 1655) , od samego początku istniał nieznanego artysty i niewiadomego pochodzenia, duży, cechowy obraz Matki Najświętszej z Dzieciątkiem Jezus na ręce, namalowany „w pół na sposób wschodni” - tłumaczy grybowianin dr Grzegorz Szczecina, historyk Kościoła.

Grybów. Obraz w każdym domu   Wizerunek MB Grybowskiej. arch. G. Szczeciny

Przy tym obrazie kilkaset lat temu powstało działające do dziś Bractwo Różańcowe, a Matka Boża zaczęła być nazywana także Różańcową. Od wieków ludzie przy obrazie składali wota, bo za wstawiennictwem Grybowskiej Pani doznawali łask.

- Kult staramy się podtrzymywać. W tym roku wprowadziliśmy codzienny Różaniec o 6 rano, który odmawiamy przed wizerunkiem Matki Bożej. Rozprowadzamy obrazy. Powstała niewielka książeczka, która jest swoistym przewodnikiem po bazylice. W przyszłym roku, gdy przypadnie 100. rocznica konsekracji świątyni, będzie dostępna duża monografia. Od paru lat mamy wznowiony modlitewnik, w którym jest m.in. Nowenna do MB Przedziwnej, a także wyjaśniona jest teologia tego obrazu. Więc wizerunek MB Przedziwnej w domach może być inspiracją do katechezy dzieci - opowiada ks. Ryszard Sorota.

Są też dwie pieśni do MB Grybowskiej, z czego jedna powszechnie znana. - To pieśń „Matko Przedziwna, Grybowska Pani”, śpiewana m.in. w czasie nowenn. Jej znajomość jest na tyle duża, że gdyby zabrakło prądu i nie dało się tekstu wyświetlić, to i tak, jak sądzę, 4 z 9 zwrotek zwrotki wierni mogliby zaśpiewać. Bo też mają ludzie w Grybowie duże nabożeństwo do Matki Bożej Przedziwnej, stąd jest w ludzie oczekiwanie, że w jakiejś perspektywie będą mogli cieszyć się z koronacji Grybowskiej Pani - dodaje dr Grzegorz Szczecina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..