Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł wybitny mielczanin Jerzy Dębicki

Do końca lat 70. był inwigilowany przez SB jako były działacz niepodległościowej konspiracji zbrojnej.

Wybitny mielczanin Jerzy Dębicki zmarł w wieku 91 lat. Był kapitanem Wojska Polskiego, harcerzem Szarych Szeregów, inżynierem, konstruktorem, nauczycielem, właścicielem księgarni.

Jerzy Dębicki urodził się 27 grudnia 1929 r. w Mielcu. Podczas okupacji hitlerowskiej był harcerzem Szarych Szeregów AK w Mielcu – współzałożycielem konspiracyjnej Drużyny Szarych Szeregów. Uczestniczył w działaniach pomocniczych AK. W latach 1945-1951 był członkiem Tajnej Niepodległościowej Drużyny Harcerskiej im. J. Wiśniowieckiego, występującej też pod nazwą WiS (Wolność i Sprawiedliwość) Zastęp Rysiów oraz Stalowi Polacy. Grupa ta prowadziła przez cały okres swojego istnienia działalność antykomunistyczną i niepodległościową.

W 1951 r. został aresztowany i skazany na 12 lat więzienia za przynależność i działalność w tajnych organizacjach niepodległościowych. W okresie "odwilży", w grudniu 1956 r., został uwolniony.

W 1957 r. ukończył studia wyższe na Politechnice Krakowskiej i otrzymał tytuł inżyniera. Pracował w WSK Mielec w służbach konstrukcyjno-badawczych, m.in. na stanowisku kierownika sekcji konstruktorskiej nadwozia samochodu "Mikrus", a także jako nauczyciel w Technikum Mechanicznym. Do końca lat 70. był inwigilowany przez SB jako były działacz niepodległościowej konspiracji zbrojnej.

Po 1989 r. wraz z żoną i synem podjął decyzję o reaktywowaniu księgarskich tradycji rodzinnych. W ten sposób w 1992 r. doprowadził do restytuowania firmy pod nazwą Księgarnia Dębickich SC, pomyślanej jako przedsiębiorstwo rodzinne, przechodzące z pokolenia na pokolenie.

Pełnił funkcję prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu. Został odznaczony m.in. Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama