Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł Marian Cycoń, samorządowiec ćwierćwiecza

Był posłem na Sejm RP, wieloletnim byłym burmistrzem Starego Sącza. Miał 80 lat. Nigdy nie zawiódł.

Marian Cycoń pochodził z Barcic. W 2015 r. został odznaczony medalem i tytułem „Samorządowca 25-lecia”. Przez ponad 12 lat sprawował urząd burmistrza Starego Sącza. Cieszył się ogromnym zaufaniem.

„Mieszkańcy Gminy Stary Sącz i całej Sądecczyzny wiele razy powierzali mu wiele odpowiedzialnych funkcji i ambitnych zadań do wykonania. Nigdy się nie zawiedli. Jego wieloletnia praca publiczna pozostawiła po sobie trwałe ślady i wymierne korzyści dla całego regionu. Wiele osób dostrzega te dokonania w Piwnicznej, Nowym Sączu i Starym Sączu oraz wielu innych miejscowościach do dzisiaj. Mrówczo pracowity, ambitny, wymagający od innych, ale przede wszystkim od siebie, dalekowzroczny i skuteczny – samorządowiec z krwi i kości″ – czytamy na stronie portalu Starosądeckie.info.

W 2011 r., startując z 10. miejsca na liście PO, uzyskał aż 10 678 głosów i tym samym dostał się do Sejmu. Kiedy w 2012 r. posłowie głosowali w sprawie projektu dotyczącego zakazu aborcji ze względu na chorobę dziecka, nie podporządkował się dyscyplinie partyjnej i nie głosował za odrzuceniem projektu ochrony życia dzieci chorych.

W trakcie swojej kariery zawodowej był wielokrotnie nagradzany. Został „Burmistrzem roku 2005/2006″ w plebiscycie „Euro – Gmina Województwa Małopolskiego”. W 2009 r. ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc uhonorował go złotym medalem „Dei Regno Servire”. „Z zaangażowaniem dba o piękno miasta św. Kingi, troszczy się o zachowanie tradycji, zabiega o podnoszenie poziomu kulturalnego dzieci i młodzieży. Jako czciciel św. Kingi szczególną troską otacza klasztor Sióstr Klarysek. Służy dobrą radą, konkretnym wsparciem, czego dowodem są różne dotacje otrzymane przez Siostry na remont zabytkowego klasztoru” – napisano w uzasadnieniu wyróżnienia.

W 2014 r. Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał mu Krzyż Małopolski. W uzasadnieniu odznaczenia podkreślano, że Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego przyznano Marianowi Cyconiowi „za konsekwentne zaangażowanie w sprawy innych ludzi, aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności, podejmowanie inicjatyw dla budowania wspólnego dobra oraz nieoceniony wkład w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego w najbliższym otoczeniu”. W 2015 r. został odznaczony medalem i tytułem „Samorządowca 25-lecia”.

Marian Cycoń zmarł 20 listopada. Miał 80 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama