Nowy numer 3/2021 Archiwum

Małopolska. 3 miliony na zabytki

Do 15 grudnia można w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie składać wnioski na dotacje do prac konserwatorskich w konkursie "Ochrona zabytków Małopolski".

Łączna pula środków dostępnych w 2021 roku wynosi ponad 3,2 mln zł.

O dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa małopolskiego mogą ubiegać się wszyscy właściciele lub użytkownicy obiektów zabytkowych. Wśród nich także parafie, bo to one są właścicielami największej liczny obiektów zabytkowych w Małopolsce.

Nowością jest, że wnioski o dotacje należy wypełniać w formie elektronicznej – za pośrednictwem nowego elektronicznego generatora wniosków, dostępnego pod adresem POZARZĄDOWA MAŁOPOLSKA.

Rok temu dotację w wysokości 50 tys. dostało m.in. sanktuarium św. Szymona w Lipnicy Murowanej. Taką samą kwotą dotacji w ubiegłym roku samorząd Województwa Małopolskiego dofinansował prace przy zabytkowym kościele w Dobrej. Bazylika w Limanowej na prace przy posadzce otrzymała 40 tys. Parafia w Szlachtowej dostała 24 tys. na prace przy ogrodzeniu cerkwii w Jaworkach.

W 2020 roku dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane objęły 111 zadań, w tym prace budowlane obiektów zabytkowych, renowacje ruchomości (obrazów, polichromii, ołtarzy, ambon, rzeźb, kapliczek przydrożnych) oraz prowadzenie badań, przygotowanie projektów.

W konkursie dotacja może sięgnąć maksymalnie 60% wartości projektu, ale nie więcej niż 200 tys. W praktyce jest to znacznie mniej niż wnioskowane sumy i udział procentowy jest również mniejszy.

Samorząd Województwa Małopolskiego na początku lutego otwiera kolejny program dotacyjny „Kapliczki Małopolski”. W najbliżej edycji konkursu będzie w nim do wzięcia 500 tys. złotych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama