Stowarzyszenie Miłośników Teatru nie dało się pandemii i realizuje kolejny rok niezwykły projekt kulturalny.
Stowarzyszenie od 2019 roku urzeczywistnia projekt „Muzyką daj się unieść – aktywizacja lokalnej społeczności wsi Szalowa poprzez kulturę i sztukę”.
W ubiegłym roku udało się zrealizować koncert otwarcia, warsztaty wokalne, fotograficzne, konkurs na tekst piosenki, spotkania przedstawicieli stowarzyszeń, przegląd muzyczny połączony z 110. rocznicą powstania w Szalowej amatorskiego teatru.
- Po intensywnym 2019 roku przystąpiliśmy do działań w nowym roku pełni entuzjazmu. Jak wiemy, już w marcu musieliśmy zdecydowanie pozmieniać plany i zdecydować czy, w ogóle podejmiemy się kontynuacji projektu - piszą na profilu fb organizatorzy.
Nie odpuścili i dzięki temu powstała m.in. płyta z szalowskimi tekstami i teledysk. - Stworzyliśmy również przewodnik po naszej wsi. Interaktywny internetowy, który główne punkty wypadowe naszej wsi skupi wokół dwóch tras. Mały i duży Szal, bo taką nazwę nosić będą pierwsze opublikowane trasy. Na zwiedzanie zaprosimy, jak tylko pozwoli na to aura i sytuacja. Przewodnik jest również pomyślany w ten sposób, że będzie on uzupełniany o kolejne trasy i okoliczne atrakcje - mówią autorzy projektu.
3 grudnia na profilu stowarzyszenia pojawił się też film o ks. Stanisławie Pękali, który jest zasłużonym kapłanem dla Szalowej, patronem miejscowej szkoły. - Jego usilnym staraniom Szalowa zawdzięcza budowę ochronki, nadbudowę pietra budynku szkoły oraz powstanie przystanku kolejowego. Przy ich budowie osobiście pracował również fizycznie w jednym szeregu wraz z mieszkańcami.To dzięki jego zabiegom przy kościele parafialnym znów po wojnie zadzwoniły nam dwa dzwony.W czasie wolnym od zajęć duszpasterskich chętnie oddawał się pracy na roli. Pomagał potrzebującym, starał się dla niektórych o opał, pakował paczki i służył pomocą w załatwianiu spraw urzędowych - przypominają autorzy filmu Józef i Daniel Wojtas. Film możecie zobaczyć TUTAJ.