Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wał-Ruda. Serce KSM

Bliżej bł. Karoliny zamieszkać się już zasadniczo nie da. KSM zbiera fundusze na wyposażenie domu w rodzinnej miejscowości patronki młodzieży.

Tuż obok Domu bł. Karoliny w Wał Rudzie, w którym jest kaplica i zrekonstruowane dwie izby stoi duży, piętrowy budynek, który jakiś czas temu stał się własnością parafii i sanktuarium w Zabawie.

- Przeprowadziliśmy remont tego domu. Wymieniona została instalacja centralnego ogrzewania, wymieniony dach. Przebudowane wnętrze. Powstała wiata koło domu. Wykorzystujemy na parterze tego budynku pomieszczenie, które pełni funkcję zakrystii kaplicy w Domu b. Karoliny oraz mamy tam też sklepik – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Po remoncie na piętrze i poddaszu budynku udało się wygospodarować miejsce na 3 pokoje dwuosobowe i jeden czteroosobowy, kuchenkę, salkę konferencyjną. Na razie stoją puste. Nie potrwa to jednak długo, bo współpracę nawiązało z sanktuarium Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej.

- To miejsce może być, choć już trochę w oczywisty sposób jest, sercem KSM, zarówno tego w naszej diecezji, jak i w całej Polsce. Pragniemy, by dosłownie na podwórku bł. Karoliny mogły formować się kierownictwa oddziałów, zarządy diecezjalne, instruktorzy, liderzy, zastępowi, słowem wszyscy młodzi, którym bł. Karolina jest bliska – mówi Grzegorz Opioła, prezes KSM Diecezji Tarnowskiej.

Wał-Ruda. Serce KSM   Młodzi pod domem, przed rozpoczęciem comiesięcznej Drogi Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Zanim do tego miejsca, ustawią się kolejki młodych, by choćby spędzić 2-3dni w miejscu, w którym żyła ich patronka, trzeba wyposażyć pomieszczenia. KSM Diecezji Tarnowskiej uruchomiło zbiórkę funduszy na ten cel. - Najpierw w pierwszej kolejności na łóżka do pokojów, ale również na niezbędne elementy sali konferencyjnej oraz aneksu kuchennego. Mimo trwającej pandemii chcemy już teraz przygotować się na jej zakończenie, na to, żeby ten dom mógł tętnić życiem – dodaje Adam Sołtys, wiceprezes KSM w naszej diecezji.

Jeżeli ktoś chciałby dołożyć swoją cegiełkę, to może to uczynić na portalu zrzutka: DOM FORMACYJNY IM.BŁ KAROLINY KÓZKÓWNEJ W WAŁ RUDZIE.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama