Nowy numer 3/2021 Archiwum

Misyjne czuwanie

Wywodzący się z diecezji tarnowskiej ks. Tomasz Atłas zawierzy Matce Bożej na Jasnej Górze sprawy misyjne Kościoła w Polsce. Do modlitwy zaprasza chorych poprzez transmisję online.

Pod hasłem "Poślij mnie" odbędzie się w sobotę na Jasnej Górze sesja misjologiczna, którą zakończy modlitwa różańcowa po Apelu Jasnogórskim.

W tym roku, wyjątkowo, można uczestniczyć w tym wydarzeniu poprzez media społecznościowe PDM, za pośrednictwem strony internetowej sanktuarium na Jasnej Górze www.jasnagora.com oraz transmisji na TV Trwam.

- O łączność duchową, szczególnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego, bardzo prosimy chorych. Dzięki duchowemu zaangażowaniu wielu osób nasza wspólna modlitwa za dzieło misyjne świata będzie mocnym i ufnym wołaniem o rozwój dzieła ewangelizacji świata i ustąpienie pandemii COVID-19 - zachęca dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas.

Sesję misjologiczną rozpocznie Msza św. o 13.30 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, której będzie przewodniczył dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas w koncelebrze z kapłanami z Papieskich Dzieł Misyjnych.

Następnie od 16.00 do 18.00 na Facebooku PDM odbędzie się transmisja wykładów - s. Judyta Pudełko PDDM przedstawi temat "Eucharystia w Piśmie Świętym", ks. Zbigniew Pawłowski SAC przybliży historię objawień Matki Bożej w rwandyjskim Kibeho, ks. Tomasz Atłas i ks. Maciej Będziński opowiedzą o swoim doświadczeniu Kościoła w Senegalu. Natomiast sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej o. Luca Bovio IMC omówi bieżące sprawy dzieła.

Sesję zakończy prezentacja przyszłych misjonarzy przygotowujących się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu na misje. Podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Tomasz Atłas zawierzy Matce Bożej Częstochowskiej sprawy misyjne Kościoła w świecie. Spotkanie zakończy modlitwa różańcowa w kaplicy u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej.

Organizatorem misyjnego spotkania jest Krajowy Sekretariat Papieskiej Unii Misyjnej, patronuje mu św. Franciszek Ksawery, którego wspomnienie liturgiczne przypada 3 grudnia.

Unia Misyjna, która od 1922 roku stała się papieską, powstała we Włoszech w 1916 roku. W Polsce zatwierdziła ją w 1924 roku Konferencja Episkopatu Polski. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.

Papieskie Dzieła Misyjne mają za zadanie ożywianie ducha misyjnego. W Polsce rozwijać się zaczęły po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Przez wiele lat w czasach PRL-u ich działalność była zakazana. Oficjalnie mogły się odrodzić dopiero od 1970 roku, natomiast osobowość prawną, struktury krajowe i diecezjalne posiadają od 1989 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama