Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dębica-Latoszyn. "Klamra" z tablicą

Na osiedlu Kępa w Dębicy pojawiła się tabliczka informacyjna przedstawiająca osobę patrona ulicy - ppłk. Adama Lazarowicza.

Odsłonięcie tej tablicy związane jest z realizowanym przez naszą parafię projektem „Ocalmy od zapomnienia”. To już jest czwarta edycja tego projektu, wystawy. Zazwyczaj zbieraliśmy się licznie w Domu Parafialnym przy naszym kościele i mogliśmy wysłuchać wykładów upamiętniających bohaterów naszych ulic, obejrzeć wystawę i zaśpiewać pieśni patriotyczne. Tym razem jest inaczej – mówi ks. Piotr Grzanka, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie.

W tej edycji odbyła się skromna uroczystość odsłonięcia tablicy, na której znalazły się podstawowe informacje na temat ppłk. Adama Lazarowicza. Na tablicy zapisano: „ ppłk Adam Lazarowicz „Klamra” – nauczyciel, oficer Wojska Polskiego, komendant Obwodu ZWZ-AK Dębica, inspektor Inspektoratu AK Rzeszów, wiceprezes Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zamordowany przez władze komunistyczne 1 marca 1951 r.”.

Odsłonięcie tablicy odbyło się dzień przed kolejną rocznicą aresztowania Adama Lazarowicza. - 5 grudnia 1947 r. po przyjeździe do Żnina Adam Lazarowicz został aresztowany "na zasadzce" urządzonej przy ul. Krasińskiego 22. Zatrzymano go w momencie, gdy wszedł do domu i chciał zabrać swoje rzeczy osobiste przechowywane w zdekonspirowanym lokalu. Po trzyletnim śledztwie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie, Adam Lazarowicz, wraz z innymi członkami IV ZG WiN, został zamordowany 1 marca 1951 r. w Warszawie – przypomniano na profilu FB Armii Krajowej Dębica.

Tym razem, zamiast spotkania w domu parafialnym organizatorzy zapraszają na projekcję reportażu poświęconego ppłk. Lazarowiczowi. Film będzie można obejrzeć przez parafialną stronę wspólnoty pw. NSPJ w Dębicy-Latoszynie: PARAFIA W DĘBICY-LATOSZYNIE.

Dębica-Latoszyn. "Klamra" z tablicą   Odsłonięcie tablicy. Armia Krajowa Dębica

- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten cykl spotkań poświęcony bohaterom naszych ulic. Już teraz informuję, że kolejna wystawa, w ramach piątej edycji projektu "Ocalmy od zapomnienia" w 2021 r. będzie poświęcona pamięci Marii Balko, łączniczce i wywiadowczyni Armii Krajowej, córka właścicieli posiadłości w Latoszynie – informuje ks. Piotr Grzanka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy