Kościół w Słopnicach Dolnych pw. św. Jana Pawła II będzie jeszcze bardziej papieski.
Rok 2020 miał być wyjątkowy dla parafian ze Słopnic Dolnych, którzy wybudowali obok starej świątyni nową, pod wezwaniem św. Jana Pawła II.
- Planowaliśmy konsekrację kościoła, ale z powodu pandemii musieliśmy przełożyć uroczystość. Chcielibyśmy zaprosić na nią wiele osób, parafian, darczyńców, przedstawicieli parafii patronackich. W tym momencie nie jest to możliwe, dlatego czekamy na dogodny czas - mówi ks. proboszcz Jan Gniewek.
- Św. Jan Paweł II otrzymał ten kielich w darze - mówi ks. proboszcz Jan Gniewek.O związku nowej świątyni z Janem Pawłem II informuje duży baner przed drzwiami kościoła. - Przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, obok relikwii św. Szymona z Lipnicy. Mamy również niezwykły element papieskiego stroju, czyli białą piuskę, którą przed niedzielą 13 grudnia umieściliśmy pod obrazem Ojca Świętego na ścianie prezbiterium - dodaje ks. proboszcz.
Wypiękniało otoczenie starego i nowego kościoła. Na placu stanęła odrestaurowana kamienna kapliczka Matki Bożej.Piuskę ofiarował do kościoła słopnicki rodak ks. Stanisław Wojcieszak, który przekazał również do świątyni bogaty księgozbiór pism św. Jana Pawła II i książek poświęconych papieżowi. - Przygotowaliśmy na książki, ale także na inne papieskie pamiątki, jak medale, bilety wstępu i inne, specjalny kącik na zapleczu duszpasterskim naszego kościoła, żeby i w ten sposób przypominać bogate dziedzictwo zostawione nam przez Ojca Świętego - dodaje ks. Gniewek.
Opowiadając o piusce i sali pamięci wspomina, że blisko 20 lat temu słopniczanie byli z pielgrzymką u Jana Pawła II. - I otrzymali wówczas w darze kielich mszalny. Niestety, nie został on opatrzony jakimś znakiem, więc szukamy go dzisiaj jak Świętego Graala. Mamy natomiast kielich podarowany Janowi Pawłowi II, który później znalazł się u nas - mówi kapłan.
Kościół można oglądać z każdej strony.W papieskiej świątyni zamontowano już ostatnie witraże, które przedstawiają świętych z regionu, ale też takich, którzy są związani z najnowszą historią Polski. Wypiękniało też otoczenie kościoła dzięki ścieżce spacerowej, która prowadzi do kompleksu wypoczynkowo-sportowego, stworzonego przez gminę na terenie wydzierżawionym przez parafię. Ks. proboszcz podkreśla, że wiele osób korzysta z tego terenu dla rekreacji, mając przy okazji widok na kościół niemal z każdej strony.