Ozdobiono nimi choinki w prezbiterium kościoła.
Galeria ”Stara Dzwonnica” działająca przy parafii pod pw. Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu ogłosiła konkurs artystyczny na malowanie bombek choinkowych –„Wiśnicz moja mała Ojczyzna. 400-lecie parafii w Nowym Wiśniczu”. Konkurs był adresowany do dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz młodzieży i dorosłych.
Pomysł na malowanie bombek choinkowych z motywami zabytków Wiśnicza zrodził się w 2002 roku, powstał z inicjatywy Renaty Jonak i Ryszarda Golińskiego. Początkowo w konkursie brali udział uczniowie Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Młodzi artyści malowali na bombkach choinkowych fragmenty architektury Wiśnicza, legendy oraz motywy patriotyczne. Dla artysty malarza Ryszarda Golińskiego temat wydał się wdzięczny, gdyż nawiązywał do dawnej tradycji, kiedy to choinkę przystrajało się ozdobami wykonanymi ręcznie. Tworzyła się przy tym ciepła, niepowtarzalna atmosfera.
Do zdobienia bombek wykorzystywano różne techniki. fot. Klaudia Jonak RojekW czasie kolejnych lat do konkursu zaproszono przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, a także osoby dorosłe. Powstała także kategoria – bombka rodzinna.
W tym roku, po kilkuletniej przerwie, postanowiono powrócić do tradycji malowania bombek choinkowych, ze względu na piękny jubileusz 400-lecia powstania parafii w Nowym Wiśniczu. Konkurs pomimo trudności związanych z pandemią cieszył się dużym zainteresowaniem. Powstał film instruktażowy z udziałem artysty malarza Ryszarda Golińskiego, który zwrócił uwagę na kompozycję malowania na powierzchni kulistej oraz na rodzaje farb, które należy zastosować malując bombki choinkowe. Regulamin konkursu zezwalał także na zastosowanie dowolnych technik zdobniczych.
Na bombce upamiętniono także postać założyciela miasta Stanisława Lubomirskiego. fot. Klaudia Jonak RojekNa konkurs wpłynęło 91 bombek choinkowych. Tematyka związana z jubileuszem parafii jest dominującą, na wielu bombkach widnieje herb Nowego Wiśnicza, postać założyciela miasta Stanisława Lubomirskiego, a także fundatora kościoła w Nowym Wiśniczu, zamek w Wiśniczu, ratusz, a także nieistniejący już kościół klasztorny. Pojawiła się również bombka niekonwencjonalna, wykonana z metalowych przedmiotów z recyklingu.
Bombki choinkowe będą prezentowane w kościele parafialnym w Nowym Wiśniczu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. fot. Klaudia Jonak Rojek21 grudnia jury konkursu w składzie : Przewodniczący ks. Proboszcz Krzysztof Wąchał, członkowie: siostra Urszula Błaszkiewicz, przełożona Domu Zakonnego ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Nowym Wiśniczu, kurator wystawy Klaudia Jonak Rojek, artysta malarz Ryszard Goliński dokonało oceny prac konkursowych. Ogłoszono zwycięzców, ale upominkami i dyplomami nagrodzono wszystkich artystów. Jury gratuluje wszystkim laureatom konkursu i dziękuje za tak liczny udział.
Bombki choinkowe będą prezentowane w kościele parafialnym w Nowym Wiśniczu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Konkurs jest promocją Nowego Wiśnicza, okazją do poznania jego historii i utalentowanych mieszkańców parafii.