W brzeskim sanktuarium patrona pielgrzymów uroczyście otwarto jubileuszowy rok jakubowy.
W niedzielę 3 stycznia, po inauguracji Roku św. Jakuba w Santiago de Compostela, w brzeskim sanktuarium patrona pielgrzymów zostały otwarte Drzwi Jakubowe jako symboliczny znak rozpoczęcia czasu łaski.
Drzwi otworzył bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa Polaków za granicą. Po wejściu do świątyni ołtarz z figurą św. Jakuba został okadzony brzeskim botofumeiro, czyli kadzielnicą na wzór tej, która jest używana podczas uroczystości kompostelańskich w Hiszpanii. Ks. Andrzej Dudek odczytał również dekret Penitencjarii Apostolskiej, która na mocy władzy udzielonej przez papieża Franciszka ustanowiła brzeskie sanktuarium św. Jakuba kościołem stacyjnym, w którym będzie można zyskać odpust zupełny w czasie Roku św. Jakuba.
Bp Wiesław Lechowicz przewodniczył następnie Mszy św. W homilii zaprosił uczestników Eucharystii do wejścia na drogę św. Jakuba. – Ma ona trzy etapy. Pierwszy polega na oczyszczeniu naszego życia z brudu grzechów. Drugi to przyjęcie światła Chrystusowej nauki, która pokazuje, jak podążać za Panem. Trzeci etap polega na zjednoczeniu naszej woli z wolą Jezusa – mówił biskup.
Chrzest dzieci. Do polania wodą święconą w brzeskim sanktuarium używa się muszli.W czasie Mszy św. został również udzielony sakrament chrztu świętego trzem chłopcom: Igorowi, Mateuszowi i Antoniemu. – Widzimy w nich nawiązanie do trzech najbliższych Jezusowi apostołów, wśród których oprócz Piotra i Jana był i Jakub. Mamy nadzieję, że nowo ochrzczeni chłopcy będą szli drogą świętości przez trud oczyszczenia, otwartość na światło Bożej łaski, do pełnego zjednoczenia z Jezusem w niebie – mówił bp Lechowicz.
Na zakończenie Mszy św. biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa relikwiami św. Jakuba.
Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów, w tym kilku, którzy przeszli pieszo do Santiago de Compostela. Na Mszy św. modlili się również burmistrz Tomasz Latocha i przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzesku Maria Kądziołka, a także członkowie Bractwa św. Jakuba przy brzeskim sanktuarium oraz goście z Bractwa św. Jakuba z Więcławic Starych k. Krakowa. – U siebie Rok św. Jakuba rozpoczęliśmy już 31 grudnia 2020 roku. Cieszymy się, że na mapie Polski znajdują się aż 53 świątynie stacyjne, w których będzie można zyskać odpust zupełny nie tylko w 2021, ale i w 2022 roku, ponieważ papież Franciszek przedłużył czas trwania naszego jubileuszu. Planujemy peregrynację relikwii św. Jakuba w kościołach jakubowych na drodze z Sandomierza do Szczyrku. Odbędzie się również międzynarodowa konferencja naukowa pod nazwą „Camino de Santiago drogą spotkania”. Będziemy kontynuować rodzinne pielgrzymowanie do Santiago. Obecnie dotarliśmy już do Francji, a pielgrzymujemy od 2013 roku – mówią Franciszek i Katarzyna oraz Marek z więcławickiego bractwa jakubowego.
Błogosławieństwo relikwiami św. Jakuba.Ks. prał. Józef Drabik podkreśla, że w wyjątkowym czasie Roku św. Jakuba będzie można zyskiwać odpusty w brzeskim sanktuarium. – Będą organizowane nabożeństwa dla pielgrzymów. Przez cały lipiec potrwają Dni Jakubowe. Rodzinom zaproponujemy pielgrzymowanie Drogą św. Jakuba od Pilzna do Chełma w naszej diecezji. Będziemy także kontynuować wędrowanie do Santiago, które obecnie zatrzymało się na Śląsku – mówi kustosz sanktuarium.