Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rok św. Jakuba w stolicy Lachów sądeckich

W niedzielę 10 stycznia zainaugurowano w Podegrodziu jubileuszowy rok kompostelański.

Kościół pw. św. Jakuba w Podegrodziu jest jedną z trzech świątyń w diecezji tarnowskiej, które otrzymały przywilej odpustu zupełnego na czas jubileuszowego Roku św. Jakuba.

Oficjalne rozpoczęcie roku odbyło się 10 stycznia podczas Mszy św. niedzielnych. - Wierni zostali poinformowani o możliwości zyskania odpustu zupełnego oraz o warunkach jego otrzymania - mówi ks. wikariusz Maciej Stabrawa dodając, że główne uroczystości jakubowe planowane są na lipcowy odpust.

Odpust można zyskać przez nawiedzenie świątyni, dłuższą modlitwę wraz z modlitwą w intencji Ojca Świętego, wyznaniem wiary i wyrzeczeniem się przywiązania do grzechu. Ludzie obłożnie chorzy, którzy nie mogą przybyć do świątyni, mogą zyskać ten odpust łącząc się duchowo z kościołem stacyjnym.

Świątynia w Podegrodziu w zimowej szacie.   Świątynia w Podegrodziu w zimowej szacie.
Archiwum parafii

Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego został zbudowany w latach 1830 - 1835 na miejscu dawnego kościoła, który spłonął wraz plebanią w 1822 roku. Obecny kościół konsekrował biskup tarnowski J. Pischtek 27 sierpnia 1835 roku.

Odsłonięcie steli ze znakiem muszli w 2010 roku.   Odsłonięcie steli ze znakiem muszli w 2010 roku.
Archiwum parafii

Obraz św. Jakuba znajduje się w ołtarzu głównym świątyni. Na zboczu w 2010 roku, w jakubowym roku jubileuszowym, została postawiona stela z symbolem muszli – znaku Drogi św. Jakuba, na której leży Podegrodzie.

Główną świątynią jakubową w diecezji jest sanktuarium w Brzesku. Ponadto kościołem jubileuszowym jest świątynia pw. św. Jakuba w Tuchowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama