Nowy numer 22/2023 Archiwum

Otwarto kapsułę czasu odnalezioną dzięki nietoperzom na wieży kościoła w Łącku

- Dosłownie dotknęliśmy fragmentu bogatej historii naszej parafii - podkreśla miejscowy proboszcz ks. Czesław Noworolnik.

Do znalezienia kapsuły czasu na wieży 300-letniego kościoła w Łącku doszło 4 stycznia, ale dopiero wczoraj 12 stycznia dokonano komisyjnego jej otwarcia.

Stało się to w obecności proboszcza ks. dr Czesława Noworolnika, ks. prał. Józefa Trzópka, Małgorzaty Mardarskiej-Dudy - regionalnego konserwatora przyrody w Krakowie, Roberta Dudka - właściciela firmy „BLACHMAN”, której pracownicy podczas remontu dachu dokonali znaleziska, Roberta Kowalskiego i Marii Manna - pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie Delegatura w Nowym Sączu oraz Zbigniewa Czepelaka i Marka Lipienia - przedstawicieli parafii, Roberta Gawlika - inspektora nadzoru z ramienia RDOŚ oraz Pawła Dybca - zastępcy wójta Gminy Łącko.

"Dotknęliśmy dosłownie fragmentu bogatej historii naszej parafii" - komentuje proboszcz ks. Czesław Noworolnik niecodzienne odkrycie, które dokonało się w czasie jubileuszu 800-lecia parafii i 300-lecia kościoła.

Otwarto kapsułę czasu odnalezioną dzięki nietoperzom na wieży kościoła w Łącku   "Dotknęliśmy dosłownie fragmentu bogatej historii naszej parafii" - komentuje proboszcz ks. Czesław Noworolnik niecodzienne odkrycie. FB parafia Łącko

W kapsule znaleziono bowiem trzy dokumenty spisane na papierze przez ówczesnych łąckich proboszczów - pierwszy z ok. połowy XIX wieku, drugi z 1893 oraz trzeci z 1933 (lub 1938 roku), a także jedenaście monet z lat 1800-1929 oraz dwa medaliony okolicznościowe (jeden z 1871 r.).

Wszystkie zabytki zostały zabezpieczone. Wykonano także ich dokumentację fotograficzną. Jak zauważa łącki proboszcz, odczytanie treści znalezionych listów będzie wymagało zaangażowania specjalistów, a prace konserwatorskie pozwolą je zabezpieczyć. Kapsuła prawdopodobnie wróci na swe miejsce.

Otwarto kapsułę czasu odnalezioną dzięki nietoperzom na wieży kościoła w Łącku   Prezentacja znaleziska. FB parafia Łącko

"Historia dzieje się na naszych oczach. Dziękuję wszystkim, którzy tę historię przez 800 lat tworzyli. Dziękuję wszystkim poprzednikom, proboszczom, którzy przez wieki dbali o duchowe i materialne dziedzictwo naszej Małej Ojczyzny - parafii Łącko. Dziękuję wszystkim naszym parafianom z przeszłości, dzięki którym nasz kościół parafialny powstał, rozrastał się, trwał i piękniał. Nie ukrywam, że dzisiejszy dzień był bardzo intensywny w przeżycia. Był naprawdę emocjonujący i wzruszający. Teraz jest czas, abyśmy do tego wielkiego dziedzictwa, jakie zostało wypracowane trakcie 800 lat istnienia parafii i 300 lat istnienia kościoła, dołożyli swoją własną cegiełkę " - komentował otwarcie kapsuły czasu łącki proboszcz ks. Czesław Noworolnik.

Wszystko to obecne pokolenie może przeżywać, jak zauważa kapłan, dzięki nietoperzom, gdyż wymiana pokrycia dachowego kościoła parafialnego w Łącku jest w dużej mierze finansowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie – Regionalnego Konserwatora Przyrody w związku z projektem pn. „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce”.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast